Так все ж таки ліквідували в Грузії СЕС чи ні?

Я  зрозумів, що це вирішальна мить.
Якщо я зможу вбити ідею соціалістичної
медицини, то в нас буде шанс піти кращим шляхом - 
шляхом приватної медицини ...
Каха Бендукідзе

Відвідав круглий стіл "Реформа охорони здоров'я - уроки Грузії для впровадження в Україні", який відбувався в Києво-Могилянській академії.
Мета відвідування: отримати інформацію про реформу охорони здоров'я в Грузії, а також знайти можливість поспілкуватись з грузинськими реформаторами щодо наслідків ліквідації санітарно-епідеміологічної служби.
Приємна несподіванка: на вході при реєстрації подарували книжку "Реформи охорони здоров'я в Республіці Грузія: від радянської руїни до охорони здоров'я на ринковій основі".

Забіжу наперед і скажу, що вдалося отримати автограф одного з авторів книги К. Бендукідзе. 
Не буду писати про що говорилось на круглому столі, оскільки мета цього посту поговорити про СЕС.
І так, що ж про СЕС? Вперше її згадали десь хвилині на 70 розмови, і згадали не злим тихим словом((.
Щоб дослівно передати настрій, процитую вище зазначену книгу:
"Грузія, як і всі інші республіки колишнього СРСР, успадкувала неефективну епідеміологічну систему радянського зразка, з притаманною їй корумпованістю, невмотивованим і погано кваліфікованим персоналом. Більшість державних лабораторій внаслідок хронічної нестачі коштів були вкрай погано обладнані і перебували практично у стані занепаду.
У 2007 р. уряд Грузії почав вживати заходів з приведення застарілої радянської санітарно-гігієнічної системи у відповідність до стандартів ХХІ ст. У 2006 р. було ліквідовано Державну санітарно-епідеміологічну службу (ДСЕС). ДСЕС була найбільш корумпованою структурою Міністерства охорони здоров'я, яка мала перевіряти дотримання санітарних стандартів на ринках та підприємствах. Її інспектори були найспритнішими збиральниками хабарів з підприємців і власників бізнесу.
Після 2007 р. відповідальність за контроль за станом здоров'я населення було покладено на місцеві органи влади. Ця діяльність оплачувалась платежами цільового призначення з державного бюджету. За цих умов місцеві органи охорони здоров'я були підпорядковані місцевим органам влади, однак основні санітарно-гігієнічні види діяльності, такі як, приміром, інспекції, оплачував центральний уряд. Варто зазначити, що Грузія - єдина з пострадянських країн, яка запровадила таку модель. Усі інші країни зберегли бюрократичну систему часів СРСР без відчутних організаційних змін."
Є запитання?
У мене були))

Після круглого столу спіймав  Андріа Урушадзе (працював Міністром охорони здоров'я, праці та соціального забезпечення Грузії з 10-го вересня 2010 р. до 15-го березня 2012р.).
Моє запитання: так все ж таки Ви ліквідували СЕС чи ні?
Відповідь: так ми ліквідували СЕС і це був правильний крок.
Моє запитання: а як же National Center for Disease Control and Public Health (Georgia)?
Відповідь: так, дійсно такий центр функціонує і функціонує як сладова Міністерства, але він не  проводить перевірки бізнесу і не видає дозвільні документи. Тобто вони на ринок не ходять! А безпеку харчових продуктів контролює сільгоспінспекція.
Моє запитання: ринки ринками, а хто ж тоді проводить розслідування випадків внутрішньолікарняних інфекцій та спалахів інфекційних хвороб?
Відповідь: дійсно, ці функції мають працівники National Center for Disease Control and Public Health (Georgia), і впершу чергу для того щоб локалізувати спалах інфекційних хвороб чи інші отруєння. І в цього центру дуже гарна лабораторна база, в яку було вкладено біля 250 млн. доларів інвестицій. 
Моє запитання: а як відшкодовують шкоду заподіяну здоров'ю внаслідок порушення санітарно-гігієнічних вимог?
А відповісти не встиг, тому що було дуже багато охочих поставити запитання і екс-Міністр переключився на інших. 
Тут можна більш детально взнати про роботу National Center for Disease Control and Public Health.
Характерно, що грузинські реформатори відмітили про позитивні тенденції (без СЕС з контрольними функціями) щодо зростання загальної тривалості життя, зменшення материнської смертності, збільшення рівнів охоплення вакцинацією (до речі вакцини закопувує ЮНІСЕФ - тому ніякої корупційної складової в цьому питанні), стабілізація рівнів захворюванності на ВІЛ і туберкульоз.
Так що отак. Є над чим подумати.
"Перед тим як щось реформувати, треба те, що будемо реформувати, детально вивчити" (Хтось з викладачів Могилянки, не розчув).

P.S.: Шкода, що такі заходи ігноруються працівниками нашої санітарно-епідеміологічної служби (((


Так все ж таки ліквідували в Грузії СЕС чи ні? Так все ж таки ліквідували в Грузії СЕС чи ні? Reviewed by Віктор Ляшко on 23:35:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.