Громадське здоров’я: буде чи не буде

Українці будуть жити довше на три роки. Але чи здоровими будуть ці роки життя? На це питання Уряд за 100 днів роботи не відповів.

100 днів діяльності Уряду: шлях до стабілізації. Мені так і кортить поставити в кінці знак запитання. Адже за ці 100 днів дуже мало зроблено в системі охорони здоров’я. Так, новий Міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі залучив близько 348 млн. доларів США у підпорядковану галузь. Але не відомо під які цілі. Та й місце Міністра в презентації діяльності Уряду оптимізму не добавляє.

Розробники звіту, якби мимохіть, але натякнули, що Квіташвілі від фракції партії «Блок Петра Порошенка». І всі промахи Міністра будуть відбиватись на рейтингах Президента. Який у вересні заявляв про плани збільшення життя українців на три роки.

Але для нас, на жаль, більша тривалість життя не обов’язково означає більшу кількість здорових років життя. Чим довше не буде економічне зростання в країні, тим менше людей зможе дозволити собі звернутися за кваліфікованою медичною допомогою.

За даними Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук України, ще до валютних коливань кожен десятий українець перебував за межею бідності. Що зараз?

Згадуються слова німецького філософа А. Шопенгауера: «Здоров’я настільки перевищує усі інші блага життя, що воістину здоровий жебрак – щасливіший, ніж хворий король».

Але щоб зробити жебрака здоровим, треба щось робити.

Від санітарного нагляду і боротьби з інфекційними хворобами до «нового» громадського здоров’я. Саме такий шлях розбудови обрала Європа в останні десятиліття. Зосереджуючи увагу на зміцненні здоров’я, профілактики захворювань і міжсекторальну взаємодію, яка виходить за рамки системи охорони здоров’я.

На сьогодні і у нас заядлих державних борців з хворобами багато. Але ж покращення з року в рік не відбувається. Система санепідслужби завдяки вакцинації досягла значного прогресу в боротьбі з інфекційними хворобами. У той же час, ця система виявилась неефективною в області профілактики неінфекційних захворювань, гігієни праці і гігієни навколишнього середовища. Просвітницька робота з укріплення здоров’я залишилась в минулому столітті.

Чому неефективно? Тому, що середня тривалість життя при народженні в Україні для чоловіків складає 66,1 років. У той же час європейці живуть на 6,4 роки довше. Та й здоровіше. Згадайте туристів похилого віку в шортах біля європейських музеїв. Згадали? Робіть висновки.

Україна демонструє одні з найгірших показників охорони здоров’я в Європейському регіоні. Смертність в період між 1991 і 2012 роками збільшилися на 12.7%. Це вивело Україну на друге, на жаль не почесне, місце в європейському рейтингу. Протягом двох десятиліть населення країни скоротилось на 7 мільйонів! А це, на хвилиночку, два міста Києва.

Саме з цих причин мене цікавить, як же ж буде розвиватись система громадського здоров’я в Україні. І вже після 100 днів Міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі підписує Національну стратегію реформування системи охорониздоров’я в Україні на період 2015 – 2020 років. А там громадське здоров’я виділяють окремим блоком. То напевно воно в Україні все ж таки буде! Потрібна лише консолідація зусиль усіх задіяних осіб. 
Консолідація й довіра!
Громадське здоров’я: буде чи не буде Громадське здоров’я: буде чи не буде Reviewed by Віктор Ляшко on 22:40:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.