Поліомієліт в Україні: куди бігти і що робити

LB.ua підготовив відповіді на найпопулярніші запитання українців про спалах поліомієліту на Закарпатті. Для допомоги залучили головного дитячого імунолога Києва Федора Лапія.


Запитання 1. А це точно поліомієліт?
Міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі заявив, що на сьогодні є два підтверджені випадки поліомієліту – у двох різних районах Закарпаття. Захворіли нещеплені діти 4 років (Рахівський район) і 10 місяців (Тячевський район). Випадки не пов’язані між собою.
При цьому Закарпатська СЕС  (так редакція LB.ua називає Головне управління Держсанепідслужби України в Закарпатській області) заявила, що жодного випадку поліомієліту в області не зареєстровано. А в обох дітей, за версією СЕС – гострий в’ялий параліч (який можу бути визваний і іншими ентеровірусами).
Кому вірити?
За інформацією LB.ua від спеціалістів МОЗу, справа виглядає наступним чином. Коли у дітей розвився гострий в’ялий параліч, їх батьки звернулися до лікаря. Зробили аналіз, виділили здиковілий вірус поліомієліту, предком якого є вакцинальний вірус. Всесвітня організація охорони здоров’я підтвердила,  що це поліомієліт – тому що за критеріями ВООЗ такий вірус вважається поліомієлітом. А в Закарпатської СЕС, напевно, якісь свої критерії, і здиковілий поліомієліт вона не визнає.
Два підтверджені випадки свідчать про те, що більш за все, є і інші не виявлені випадки інфікування. Можливо, він уже завезений і в інші регіони країни.
Запитання 2. Що говорять лікарі, все дуже погано?
Так, паршиво. Поліомієліт – гостра інфекційна хвороба, яка визиває враження нервової системи, в 0,1 – 1% випадків розвивається параліч з можливим летальним наслідком.
Станом на 1 серпня 2015 року, охоплення дітей вакцинацією в Україні – 14%. Це дуже мало. Інші діти знаходяться в зоні ризику.
Запитання 3. Що значить – вакцинальний здиковілий вірус?
Вірус, який виявлений на Закарпатті – здиковілий далекий родич вакцинального вірусу.
На сьогодні існує дві різновидності вакцин від поліомієліту. ІПВ – інактивована вакцина, яка містить вбитий вірус. І ОПВ (оральна поліомієлітна вакцина) – вона містить ослаблений поліомієлітний вірус, який не становить небезпеки для організму людини. При високому охопленні імунізацією це не представляє небезпеки. А при наших 14% призвело до того, що здиковілі родичі вірусу вільно себе почувають, передаються від людини до людини і можуть визивати хворобу з розвитком гострого в’ялого паралічу.
Питання 4. Чому таке низький рівень охоплення щепленнями?
Головна причина - перебої з постачанням вакцин, через що дітям в пологовому будинку вчасно не роблять щеплення. І відхід з українського ринку російських вакцин ОПВ, АДП, АДП-М, АКДП через те, що їх виробник не став проходити сертифікацію GMP. Торік вакцини від поліомієліту не було півроку.
Крім того, багато батьків самі відмовляються від щеплень для своїх дітей.
Питання 5. Чи ризикують заразитися дорослі?
Теоретично - так, практично - майже у всіх дорослих українців є імунітет, набутий в дитинстві, коли був високий охоплення вакцинацією. Крім того, в 1996 році проходила масова компанія щеплення ОПВ.
Перебої з вакцинами, а також зростання кількості відмов від вакцинації розпочалися 6-8 років тому. Відповідно, найменш захищені діти у віці до 8 років.
Питання 6. За яких симптомів слід звертатися до лікаря?
Спочатку захворювання виглядає як будь-яка гостра кишкова інфекція або як застуда - підвищена температура, діарея, блювота. З такими проявами у дитини варто звернутися до лікаря, не намагатися самостійно встановити діагноз. При появі симптомів паралічу, природно, теж слід звернутися до лікаря.
Питання 7. Що можна зробити для захисту?
Лікарі радять щепитися. Вакцина від поліомієліту в Україні є - залишилося небагато ІПВ і більший запас ОПВ. Якщо в поліклініці кажуть, що вакцини немає - варто звернутися до завідуючої поліклініки або в районне управління охорони здоров'я.
Крім того, щоб не заразитися вірусом (цим і багатьма іншими), слід дотримуватися правил особистої гігієни: мити руки після відвідування громадських місць, особливо, туалетів.
Питання 8. Чи не небезпечно вакцинуватися?
Важко переконувати людей, які вірять в те, що чи не всі дитячі хвороби - наслідки щеплень. Для них це своєрідна релігія, яка обросла історіями з життя якихось знайомих або їх знайомих.
Офіційна медицина однозначно стоїть на тому, що щеплення безпечні, але повинні робитися під контролем лікаря. В деяких випадках лікар може давати відвід від щеплення, якщо йому здається, що для цієї конкретної дитини шкода від щеплення може перевищити користь. Також медики повинні контролювати стан пацієнта після щеплення.
Але це ні в якому разі не те ж саме, що брати з батьків хабар за відведення від усіх щеплень. Така практика, як уже говорилося, - одна з причин низького охоплення вакцинацією і, відповідно, спалаху поліомієліту.
Питання 9. Що за історія з розмороженою вакциною?
В Україні є і ОПВ, і ІПВ, які використовуються для вакцинації. Але до кінця року наявних доз, швидше за все, не вистачить.
На складах "Укрвакцини" лежить куплена ЮНІСЕФ для України за гроші Канади в якості гуманітарної допомоги ОПВ виробництва "Авенсіс Пастер", навколо якої розгорівся медико-політичний скандал. Справа в тому, що при транспортуванні вакцину розморозили, а по приїзду в Україну заморозили знову. За інструкцією ВООЗ розмороження цієї вакцини на етапах транспортування в країну допустимо, як і повторне заморожування. У інструкції МОЗ до вакцини прописано, що повторно заморожувати вакцину не можна.
Думка імунологів, у тому числі Федора Лапія, який допомагав нам складати цей текст: вакцина ОПВ безпечна. У тому числі розморожена, заморожена і знову розморожена.
Але так як рішення про використання цієї вакцини повинні прийняти українські чиновники, які керуються української інструкцією - процес намертво застряг. Взяти на себе відповідальність за використання вакцини в порушення інструкції ніхто не хоче, за переписування інструкції - теж. Незважаючи на те, що ЮНІСЕФ рекомендував Міністерству охорони здоров’я використовувати вакцину. Мабуть, у пам'яті чиновників залишилася історія 2008 року з вакциною від кору і краснухи, кримінальну справу по якій, до речі, досі не закрито.
Також у ЗМІ з'явилася інформація про те, що з 2016 року у всіх цивілізованих країнах припиняється використання вакцини ОПВ взагалі. Дійсно, у ряді країн оральну поліомієлітну вакцину вже не використовують, перейшли на інактивовану вакцину (через те, що ОПВ застосовується в першу чергу проти дикого вірусу, а ризики завезення і розповсюдження дикого вірусу поліомієліту дуже малі в розвинених країнах у зв'язку з високим охопленням вакцинацією). У квітні 2016 ВООЗ планує перехід з тривалентної ОПВ на бівалентну ОПВ (забирається один з компонентів - вірус поліомієліту типу 2). При цьому всі три типи вірусу будуть включені в ІПВ (вакцину з мертвим вірусом).
Питання 10. Може, закордон намагається списати нам вакцину, яка їй самій не потрібна?
Україна збиралася цю вакцину закуповувати за гроші платників податків.
Питання 11. Чи можна робити щеплення від поліомієліту, якщо не зроблена вакцина БЦЖ?
Можна. З БЦЖ в пологових будинках зараз дуже сутужно. Це абсолютно не означає, що не можна вакцинуватися від поліомієліту.
Питання 12. В Україні перебої з усіма вакцинами, значить, будуть спалахи й інших захворювань?
Так, є багато випадків кашлюку серед дітей у різних регіонах. Також лікарі побоюються спалахів дифтерії через те, що країна вже рік живе без вакцин АДП і АДП-М.
Українською взято з сайту healthnews.com.ua 
Поліомієліт в Україні: куди бігти і що робити Поліомієліт в Україні: куди бігти і що робити Reviewed by Віктор Ляшко on 16:15:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.