СЕС: перезавантаження чи зміна вивіски?

Держсанепідслужба України переживає черговий етап реорганізації. ЇЇ лабораторну частину передають Центру громадського здоров’я МОЗ України.На сайті інтернет-видання HealthNews можна почитати мій блог на цю тему.

"Цього разу зміни вивіски не буде. Ми не в Молдові, де служба, аналогічна нашій, могла собі дозволити чотири рази змінювати назву не змінюючи функцій. У нас все буде інакше”, - спрогнозував Святослав Протас, в.о. Голови Державної санітарно-епідеміологічної служби України, відкриваючи 3 листопада засідання робочої групи.

Ця група зібралася напрацювати структуру та штатку територіальних структурних підрозділів (філій) Центру громадського здоров’я. Напрацювати структуру під нові функції. Але чи зможуть? Чи відчула більшість з присутніх, що вже настав час прощатися? Прощатися з печаткою …

Вересень 2014 року. Післямайданний Міністр охорони здоров’я візує проект однієї урядової постанови. Цифри 442, а саме такий номер отримала ця постанова, стали “пам’ятними” для працівників санепідслужби та служби соцзахворювань. Служб, які де-юре припинили своє існування. Де-факто санепідслужба, в зв’язку з об’єктивними обставинами, протрималася ще рік.

Революція Гідності, яка змінила політичну еліту в країні, опосередковано вплинула й на припинення 90-річного існування санітарно-епідеміологічної служби. Свіженька репліка від Прем’єр-міністра України: "Так званих санепідстанцій не існує. Хвости залишились. Санепідстанцій немає - це недобитки,” визвала шок та обурення працівників служби. Особливого цинізму цій репліці, на їх думку, надав факт її озвучення у переддень святкування Дня працівника санітарно-епідеміологічної служби.

Не можу погодитись, що Арсеній Петрович адресував цей вислів усім працівникам системи. На мою думку, її повинні були почути лише ті, хто паразитує на системі.

Чому я так вважаю? Тому що Прем’єр-міністром уже зроблено ряд кроків для реформування галузі. Зокрема, внесено зміни до «пам’ятної» Постанови 442, якими повернуто МОЗ відповідальність за проведення епідеміологічного нагляду.

У вересні поточного року, підписано розпорядження, яке дозволяє Міністерству охорони здоров’я утворити у сфері його управління державну установу “Центр громадського здоров’я”.

Дозволяє. Не зобов’язує.

Ще раз дає системі шанс на перезавантаження. А відповідальність покладає на очільників Міністерства. Чому він так робить? Тому що, напевно, не вірить. Не вірить, що працівники санепідслужби готові до змін та зможуть створити позитивний імідж новому для країни поняттю “громадське здоров’я”.


Я не можу зрозуміти, чому люди бояться нових ідей. Я боюся старих» - говорив колись Джон Кейдж, американський письменник і художник.

Напевно про щось схоже думали керівники Міністерства, коли підтримували ідею створення центру громадського здоров’я в МОЗ України та видавали наказ про його створення. Цим рішенням Міністерство виконує задекларовані коаліційні зобов’язання та демонструє проєвропейський розвиток системи охорони здоров’я.

Створення цієї консолідуючої інституції підтримують усі міжнародні інспектори та експерти. Безумовно, ризики присутні. Але переваг у рази більше. І не хочуть бачити їх лише ті, хто декількома абзацами вище повинен був почути. Ті, хто в будь-якій незрозумілій ситуації діють за принципом


В цьому хаосі виживуть лише м’які, тихенькі равлики” (І. Хакамада).

Якщо ж ви не равлики, то долучайтесь до змін!"

СЕС: перезавантаження чи зміна вивіски? СЕС: перезавантаження чи зміна вивіски? Reviewed by Віктор Ляшко on 15:05:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.