Що таке Нове Громадське Здоров'я?У далекому 2003 році пан Клас Ортендаль, генеральний директор Національної ради охорони здоров'я та соціального забезпечення Швеції (у відставці), старший аналітик Каролінського Інституту, при отриманні титулу Почесного доктора однієї з академій виступив з цікавої промовою. Ця промова стосувалася громадського здоров'я. Нового громадського здоров'я. Далі пряма мова.

"Коли настільки шановний навчальний і науковий центр приймає рішення надати честь іноземцю, зробивши його своїм почесним доктором, на це повинні існувати вагомі причини. У той час, як я відчуваю, що мені особисто надана велика честь, я вважаю, що в моїй особі честь надана осучасненим поглядам на громадське здоров'я. І тому я розглядаю цей щедрий жест як визнання ролі Нового Громадського Здоров'я.

Медицина завжди була тісно пов'язана з питаннями етики і моралі. Останнім часом обсяги медичних досліджень і величезні ресурси медичної промисловості дали нам в руки інструменти лікування і профілактики хвороб і страждань, які в багато разів перевищують наші економічні можливості з їх впровадження. Моральні проблеми, які при цьому виникають, аналогічні класичним питанням економіки - як розподілити обмежені ресурси.

Відповідь на це питання лежить, наприклад в обговоренні стратегії розвитку систем охорони здоров'я. Співвідношення первинної ланки та спеціалізованої допомоги це одна зі сторін даної дискусії. Питання моралі також вимагають від нас обговорення моделей універсального забезпечення медичних потреб населення або системи фінансування охорони здоров'я, побудованої на економічних можливостях людини або його роботодавця.

Але розподіл обмежених ресурсів на цьому не закінчується. Коли ця академія прийняла рішення підтримувати систематичний підхід до оцінки технологій охорони здоров'я - це теж питання моралі. Ми знаємо, наскільки малі наші дорогоцінні ресурси. Ми знаємо, що можемо скористатися всіма можливостями, запропонованими сучасними медичними технологіями. Тому вибрати з них ті, що в умовах обмеженості ресурсів, надатуть максимальний позитивний результат і мінімізують побічні ефекти є питанням моральним. Розробка і поширення тих методів, які дозволяють нам прийняти такі рішення, є частиною Нового Громадського Здоров'я.

Ця академія - стара організація, яка вводить нові технології для вирішення своїх завдань. У медицині - лікувальній та профілактичній - це має особливе значення. Інформація про методи ефективного лікування і профілактики з'являється швидше, ніж конкретна людина може встежити. Якщо ми хочемо, щоб ці методи використовувалися на благо тих, хто схильний до ризику або вже страждає від хвороб, ми повинні розробити способи комунікації, які б дозволили інформації виявитися в руках тих медиків, які можуть їх застосовувати.

Тому в арсеналі Нового Громадського Здоров'я медичні інформаційні системи повинні відігравати провідну роль, забезпечуючи для всіх доступ до величезних інформаційних ресурсів, доступних в центрі, звідки інформація зі швидкістю світла мчить до периферії - туди, де робиться основна робота. І медичні інформаційні системи повинні бути побудовані таким чином, щоб стимулювати цих партнерів з периферії бути активними учасниками процесу - а не просто пасивними споживачами інформації. Медична інформатика, у своїй мережевій формі, є частиною Нового Громадського Здоров'я, будучи незамінним інструментом у справі використання оцінених ефективних форм медичних технологій.

Будь-яка сучасна система охорони здоров'я це величезна організація високого ступеня складності. Вона наймає для роботи чоловіків і жінок, вибираючи їх на основі освіти і відданості справі. Якщо вони високо мотивовані, добре навчені і працюють разом в чіткій команді, то тоді ми виконали наші обов'язки зі створення системи охорони здоров'я, яка розподіляє обмежені ресурси на благо пацієнтів.

Якщо ж - з іншого боку - їх навички і інтелект не використовуються до кінця через погану організацію, забюрократизованість, відсутності підтримки ефективної поведінки, відсутності необхідної інформації, це величезне підприємство - система охорони здоров'я - буде працювати з мінімальною швидкістю, споживати величезні ресурси і зовсім не впливати на стан здоров'я населення. Тому менеджмент на всіх рівнях - це область досліджень і навчання, що належить Новому Громадському Здоров'ю.

Мені було надано почесне право взяти участь у створенні Інституту громадського здоров'я тут, в академії, який включає всі ці компоненти. Я сподіваюся, що врешті-решт, буде зрозуміло, оцінено і прийнято, що дослідницька діяльність і навчання в подібному інституті є моральним обов'язком держави, яке розподіляє обмежені ресурси з метою забезпечення здоров'я нації.

Факт підтримки цього Інституту Громадського здоров'я шведами, фінами та норвежцями, отримання допомоги з Америки і Англії, проведення оцінки фахівцем з Данії - і все це при лідируючій ролі академії - цей факт є прикладом останнього елементу Нового Громадського здоров'я - глобалізації. Сучасна технологія не знає кордонів. Також не визнають їх віруси і бактерії - будь-то збудник атипової пневмонії, ВІЛ, туберкульоз або нові, важкі форми грипу. Ризикована для здоров'я поведінку імітується в усіх частинах світу, піддаючись глобальному впливу засобів масової інформації.

Моделі розвитку систем охорони здоров'я подорожують вільно - їм не потрібен паспорт, так само як і забруднювачам навколишнього середовища. Існування охорони здоров'я в країнах з низькими доходами неможливе без припливу економічних ресурсів з іншого боку кордону.

Ми знаходимося в пошуках моделей, які б дозволили нам усвідомити той факт, що громадське здоров'я стало глобальною проблемою. І нам треба терміново знайти ці моделі, оскільки з глобальними загрозами здоров'ю можна впоратися тільки спільними, глобальними зусиллями. І це повинні бути партнерства, які визнають той факт, що в кінці кінців громадське здоров'я може підтримуватися тільки за рахунок високо мотивованих місцевих людських ресурсів.

Це розуміють у академії. Ваша щедрість по відношенню до іноземних партнерів - а я розглядаю себе як одного з них - явне тому підтвердження.

Щиро Дякую!"
Що таке Нове Громадське Здоров'я? Що таке Нове Громадське Здоров'я? Reviewed by Віктор Ляшко on 09:11:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.