Єдине підвищення податків, яке робить політиків популярними

Політичні рішення, які приймаються за межами сектору охорони здоров’я, суттєво, і часто негативно, відображаються на здоров’ї людей. Впевнений, що й реалізація запропонованої Мінфіном ініціативи щодо імпорту тютюнової сировини без сплати акцизного податку, не принесе дивидентів для системи охорони здоров’я.Експерт ринку тютюнової продукції Костянтин Красовський в ефірі радіостанції Голос Столиці заявив, що Кабмін планує щорічно додавати до ставки акцизу на сигарети по 20%. Але щоб вийти на європейський рівень до 2020 року, на його думку, і цього недостатньо. Відповідно до євроінтеграційних зобов’язань, Україна має підвищити специфічну ставку акцизу на сигарети до 90 євро за 1000 штук.

Однак, Міністерство фінансів України має власний погляд і пропонує дозволити імпорт тютюнової сировини без сплати акцизного податку

Не є експертом в податковому кодексі, але припускаю, що якщо в одному місці збільшуємо (акциз на сигарети), а в іншому знижуємо (акциз на сировину), то певною ловкістю рук, без будь яких махінацій, можемо вивести все в нуль. Чи це не так?

На мій погляд, це типовий приклад, як транснаціональні тютюнові корпорацій використовують власний вплив (а ще ж є маркетинг, торгівельні зобов'язання, проспонсовані дослідження) для збільшення прибутку і доходів акціонерів завдаючи при цьому шкоди громадському здоров’ю.

Країни з низьким і середнім рівнем доходу - ціль, на яку орієнтовані глобальні стратегії діяльності тютюнової промисловості. Саме в цих країнах відсутня політична воля протидіяти стратегіям тютюнової промисловості і регулювати вживання тютюнових виробів.

Саме в цих країнах вживання тютюну і злидні, критично впливаючи на здоров’я людей, створюють додаткове навантаження на систему охорони здоров'я. Адже, у курців у 2-4 рази більше шансів мати ішемічну хворобу серця; у них у 2-4 рази частіше трапляється інсульт, і вони мають приблизно у 25 разів більше шансів розвитку раку легенів (CDC, 2014 р.).

Я вважаю, що в політикумі повинні знаходити підтримку такі ініціативи, які є в зверненні Українського центру контролю над тютюном до Міністра фінансів України Олександра Данилюка. Ініціативи, які наголошують на необхідності підвищення ставок акцизів на тютюнові вироби у 2017 році.Ці рішення, на думку Патрісіо Маркеса- провідного спеціаліста у галузі громадського здоров’я групи Світового банку, досягають дві мети: зменшють тютюнопаління завдяки ціновому стимулу та збільшують обсяг податків з джерела, яке має найменший вплив на економіку. Інакше доведеться підняти податки на працю, інвестиції або загальні витрати ...

Це «єдине підвищення податків, яке робить політиків популярним», як сказав колишній Міністр фінансів Сполученого Королівства! Залишилось знайти відповідь на запитання, чи хочуть наші політики бути популярними?

А одним із першочергових завдань системи громадського здоров'я, яка створюється в Україні,  повинно бути завдання адвокації перерозподілу коштів з "податків на гріхи" на збільшення фінансування системи охорони здоров'я. Оце й буде реалізація принципу "врахування інтересів здоров'я в усіх політиках".


Єдине підвищення податків, яке робить політиків популярними Єдине підвищення податків, яке робить політиків популярними Reviewed by Віктор Ляшко on 10:58:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.