Відкриті реанімації і внутрішньолікарняна інфекція

"Комітет охорони здоров'я свідомо, більшістю голосів не підтримав законопроект, який дозволяє відкритий доступ родичам в реанімаційні відділення для дорослих, саме розуміючи небезпеку для роботи і життя лікарів і здоров'я інших пацієнтів, яку може створити неконтрольований доступ не підготовлених родичів в відділення де кожна секунда роботи лікаря є золотою!!” - написала на свої сторінці Ольга Богомолець, народний депутат України. Навіть, якщо ви до цього вже читали її пост, рекомендую перейти за посиланням і переглянути коментарі.


Відразу скажу, я за відкриті реанімації! Був у мене в дитинстві жахливий період, коли я в опіковій реанімації балансував на межі… І знаєте, що я пам’ятаю до цього часу з того періоду? Це мамині очі! Вони завжди були поруч, наповнені любов’ю, добротою і впевненістю, що все буде добре. А ще лікаря. Золота людина. Вона, незважаючи на існуючі заборони, дозволила перебувати мамі поруч. Оцінити рівень відповідальності, який вона взяла на себе тоді, можу лише зараз.

Тому, можливо, мій погляд на ситуацію з відкритими реанімаціями буде упередженим і однобоким, але який є.

“Розуміючи небезпеку для ... здоров'я інших пацієнтів”. Саме ці слова насторожили мене в дописі Богомолець. Адже це, напевно, натяк на появу ризику внутрішньолікарняного інфікування пацієнтів у разі “напливу” родичів до реанімацій. Можна припустити, що наступною жахливою історією, після зломаного носу, буде історія про родичів, які нанесли інфекції в реанімаційні відділення. Чомусь схиляюсь до думки, що вказаною інфекцією буде туберкульоз. Актуально і всі бояться.

Усім хто "за" і хто "проти" відкритих реанімацій потрібно знати, що це відділення з надвисоким ризиком виникнення внутрішньолікарняних інфекцій (ВЛІ). Рівень ВЛІ у цих відділеннях у 10 раз більший, ніж у відділеннях загального профілю. Світова спеціалізована література рясніє повідомленнями про спалахи ВЛІ у відділеннях реанімації.

А в Україні мовчать. Не реєструюють. На мій погляд, навіть злочинно замовчуюють проблему інфекцій, що передаються при наданні медичної допомоги. Неведу трішки офіційної й неофіційної статистики щодо стану ВЛІ в Україні:

Але це окрема тема. На мою думку, якщо після відкриття реанімацій у нас розпочнуть реєструвати випадки ВЛІ, то це для нас буде ще одним величезним плюсом. Разом з реанімаціями можливо зрушимо з місця й ще одну болючу для країни тему. Тему внутрішньолікарняного інфікування. І корені цієї проблеми, у більшості випадків, зовсім не пов’язані з наявністю відвідувачів у закладі охорони здоров'я.

Для того щоб розібратись з проблемою, зробив вибірку з літератури про основні причини високого рівня ВЛІ у відділеннях реанімації та інтенсивної терапії. Ось вони:

- висока чутливість пацієнтів

Пацієнти відділень реанімації - це люди, які ослаблені основним захворюванням, тяжкість якого робить життя пацієнта неможливим без використання штучної вентиляції легенів, паратерального харчування, тощо. Застосування антибіотиків широкого спектру дії, які в більшості випадків призначаються емпірично (без проведення дослідження чутливості), збільшує ризик колонізації пацієнтів антибіотикорезистентними штамами мікроорганізмів.

А тепер запитання, звідки практично може принести відвідувач (родич) антибіотикорезистентний штамам мікроорганізму у відділення?

- висока концентрація медичного персоналу і тісний багаторазовий контакт медичних працівників з пацієнтами


Ось тут проблемка для ідеологів “проти відкриття". У наших умовах обмеженого фінансування охорони здоров’я, ставки свідомо не заповнюються на 100% щоб була можливість сумісництва. І в реанімаціях медичному працівнику приходиться крутитись як “електровіннику” між, звертаю увагу, різними пацієнтами. Збільшення навантаження на персонал збільшує ймовірність порушення фундаментальних норм гігієни, особливо гігієни рук і правильного використання рукавичок. І, як наслідок, “брудні руки” медичного працівника на сьогодні в світі виходять на перше місце серед шляхів передачі ВЛІ від “пацієнта до пацієнта”.

Знову запитання: А чи будуть контактувати відвідувачі з іншими пацієнтами? А чи не розвантажать вони дефіцит медичних працівників у відділенні здійснюючи догляд за тяжкохворим?  Наголошу, що здорові відвідувачі, які контактують лише з пацієнтом-родичем, навіть якщо він вже став носієм ВЛІ, не становлять небезпеки для інших пацієнтів. Головне обробляти руки антисептиком до та після контакту з пацієнтом.

- висока частота використання інвазивних лікувально-діганостичних маніпуляцій і процедур

Для лікування і діагностики у відділеннях реанімації використовуються методи, які є факторами ризику виникнення внутрішньонолікарняних інфекцій. Штучна вентиляція легень, велика кількість санацій трахео-бронхіального дерева обумовлюють можливість колонізації легеневої системи умовно-патогенними мікроорганізмами. Які, в подальшому, й призводять до виникнення поствентиляційних трахеобронхітів і пневмоній - передових форм внутрішьнолікарняних інфекцій у відділеннях реанімації. А ще ж є катетеризація сечовивідних шляхів, центральних вен та артерій.

Знову запитання: Які з цих процедур будуть проводити відвідувачі?

Є в мене й своє трактування, чому так багато лікарів проти відкритого доступу до реанімацій (тут окремий привіт ліцензійним комісіям і працівникам санепідслужби) Тому що у нас лише одиниці таких відділень зпроектовані і відповідають вимогам ДБН В.2.2-10-2001 “Заклади охорони здоров’я. Будинки і споруди". Лише один із прикладів невідповідності це нормативні площі на одного пацієнта (таблиця К.7., остання колонка це площа в метрах квадратних на одного пацієнта):

А якщо не скривати те, що в наших багатопрофільних стаціонарах відділення реанімації, окрім своєї основної функції, виконують роль “накопичувача” пацієнтів, яким не потрібно проводити реанімаційні заходи, а потрібно лише забезпечити більш пильну увагу (наприклад, пацієнти після операцій у період пробудження від наркозу) та/або виконання складних процедур (постановка катетеру та інш.), то проблема з площами набуває ще більшої актуальності. Дуже часто потоки цих пацієнтів і пацієнтів, які тривалий час перебувають в реанімації, не розділені, а догляд за ними здійснює один і той же персонал. При цьому ймовірність поширення з такими пацієнтами штамів ВЛІ, які циркулюють в реанімації за межі цього відділення набагато вірогідніша ніж занесення схожих штамів відвідувачами до реанімації. Але про це ж мовчать...

І на завершення. До всього потрібно підходити з розумом, аналізувати причини і наслідки, і не робити піар там де це не потрібно.
Відкриті реанімації і внутрішньолікарняна інфекція Відкриті реанімації і внутрішньолікарняна інфекція Reviewed by Віктор Ляшко on 12:55:00 Rating: 5

4 коментарі:

 1. На мою думку закон про відкриту реанімацію є дещо не на часі.В основному він має стосуватись дитячих реанімацію в які і так пускають родичів,але більшість родичів є ще неготові до цього закону.Як може бути 7/24 у реанімації,а у інших відділах прийом по годинах я не розумію.Неможливо надавати допомогу важкому пацієнту і заспокоюватися,а в окремих випадках відкачувати родичів.

  ВідповістиВидалити
 2. На мою думку закон про відкриту реанімацію є дещо не на часі.В основному він має стосуватись дитячих реанімацію в які і так пускають родичів,але більшість родичів є ще неготові до цього закону.Як може бути 7/24 у реанімації,а у інших відділах прийом по годинах я не розумію.Неможливо надавати допомогу важкому пацієнту і заспокоюватися,а в окремих випадках відкачувати родичів.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Згадайте час запровадження партнерських пологів. Також було багато острахів, але час потихеньку все розтавив на свої місця. Проблем з відкритим доступом до реанімацій буде чимало, але потрібно об'єднуватись усім нам, для того щоб їх вирішувати, а не продовжувати вести дискусію навколо питання чи взагалі потрібен цей доступ. Особисто я вбачаю більше плюсів у відкритості реанімацій.

   Видалити
 3. Добрый день! Уважаемый Виктор, ДАВАЙТЕ ДОРАБАТЫВАТЬ Закон!!! Нужны срочные поправки!!! Я госпитальный эпидемиолог роддома. С уверенностью могу сказать, нельзя сравнивать 234 приказ, в котором есть Порядок проведения партнерских родов с приказом по реанимации!Готова к обсуждению поправок, исходя из собственного опыта, хотя бы то, что касается роддомов.

  ВідповістиВидалити

На платформі Blogger.