Грип. А чи не попити нам вітамінки?

Чи потрібний нам профілактичний прийом вітамінів?


Напевно кожен з нас гуляв з дітьми в асоціації. Це коли хтось один каже слово, а інший відразу називає предмет з яким у нього асоціюється назване першим учасником слово. Зараз я попрошу вас миттєво згадати асоціацію до слова «вітамін». Згадали? І як? У багатьох асоціацією були фрукти, овочі чи інші продукти харчування? Чи це слова таблетка та імунітет, як у членів моєї сім’ї?

Ось і я вкрай негативно сприйняв заклик «Подвойте дозу вітамінів» на інфографіці від каналу 24.


Після цих слів в уяві відразу з’являються пігулки та букви В1, С, D, В2, …  Лише згодом розцінив заклик, як можливу рекомендацію збільшити споживання фруктів, оскільки значок «yes» стоїть саме над більшою кількістю апельсинів. Апельсинів, а не різнокольорових баночок з надписом мультивітаміни.

Не є маркетологом. Але одного разу був присутній на дискусії, коли обговорювали рекламу безалкогольного пива «Вживай відповідально». Тоді експерти дійшли висновку, що в цій рекламі переважає заклик «вживай», а це можна розцінити як скрите просування процесу розпиття алкогольних напоїв. Пропозиція «подвоїти дозу вітамінів», як для мене, з тієї ж опери.

Вітамінні комлески, разом з протизастудними та протикашльовими препаратами, це традиційні для нашої країни лідери роздрібних продаж у зимово-весняний сезон (січень-квітень). При цьому вітаміни прийнято вживати провсяк випадок: «а раптом я чогось недоотримую». Люди переконані, що прийом вітаміних препаратів допомагає зміцнити імунітет і дає можливість легше переносити фізичні та розумові навантаження.

У той час, експерти, які виступають за доказову медицину, не перестають говорити, що поки лікар через серйозну медичну причину не виписав вітаміни, приймати їх точно не потрібно. У тому числі й для профілактики грипу.

Про це написано в дуже популярному листі заступника Міністра охорони здоров'я Олександра Лінчевського:

Про це в своїх ефірах розповідає Доктор Комаровський:Тим, хто не дуже прислуховується до порад зазначених експертів, рекомендую заглянути до Методичних рекомендацій з приводу консультування пацієнтів щодо основних засад здорового харчування (наказ МОЗ від 14.01.2013 №16). Там чітко зазначено, що люди, які постійно дотримуються здорового харчування, не потребують додаткових джерел вітамінів та мінералів.

Здатність вітамінів рятувати життя людей (синтетичні вітаміни рятують мільйони життів на планеті) створила тверде переконання в тому, що вони можуть створити диво з кожною людиною. І як наслідок - наша віра в вітаміни стала базуватися скоріше на домислах, ніж на фактах.

Але краще не займатись самообманом.  Вживанням вітамінно-мінерального комплексу ми не компенсуємо огріхи в своєму харчуванні. Що нам потрібно, так це раціональне та здорове харчування. І, як мінімум, 300 грамів фруктів та 300 грамів овочів щодня усім без винятку.

P.S.: на цю тему Прайс Кэтрин написала доволі цікаву книгу "Витамания. История нашей одержимости витаминами".


Грип. А чи не попити нам вітамінки? Грип. А чи не попити нам вітамінки? Reviewed by Віктор Ляшко on 16:20:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.