#PHwinterschool2017: День №2

На Зимовій школі "Громадське здоров’я в Україні" завершився другий день. День який підштовхнув до нових пошуків та роздумів.
Заняття в школі розпочалися з лекції Віма Гроота (професор, Маастрихтський університет, Нідерланди), який розповідав про політики у сфері обігу лікарських засобів.


Що особисто мені з цієї теми останнім часом не дає спокою, це пошук відповіді на запитання: як в контексті громадського здоров’я відноситись до патентів на лікарські засоби? З однієї сторони - патент це можливість фармацевтичній компанії повернути інвестиції у розробку препарату та можливість інвестувати в нові дослідницькі проекти, з іншої - це хворі люди, які не можуть отримувати лікування через високу вартість цих препаратів.

Вім Гроот вважає, що це завдання країни домовитись з виробником про прийнятну для країни ціну на препарат. Інший вихід, на його думку, з цієї ситуації відсутній.

Якось навіть символічно, що саме в цей день мені на очі потрапила стаття "Болезни бой: как Минздрав добился снижения цен на лекарство от гепатита". У цій статті Сергій Кондратюк підняв питання, а як розрахувати інвестиції виробника в розробку препарату?

У своєму виступі Гроот також приділив увагу цій проблемі. Він наголосив, що зі слів представників фармацевтичних компаній для того щоб вивести на ринок новий препарат потрібно близько 2 млрд. євро. Але в експертному середовищі досі тривають дискусії з цього приводу в пошуках відповіді на це запитання.

Ще перед Зимовою школою читав витяг зі звіту аудиторської компанії Deloitte в якому зафіксовано, що рентабельність інвестицій у дослідження та розробку лікарських засобів у 2016 році склала 3,7%. Це найнижчий показник за останні шість років. У цьому ж звіті зазначається, що в 2010 році вартість введення препарату на ринок (з моменту відкриття молекули до запуску продукту в продажу - близько 14 років) складала $1,18 млрд., у 2015 році - $1,5млрд. Зростання на рівні 33%.

Я за доступність лікарських засобів. Але щоб не вийшло так як з антибіотиками, яких за останні років десять не винайшли жодної нової молекули. Як зробити так щоб ліки були доступними, а фармацевтичним компаніям було цікаво продовжувати інвестувати в розробку інноваційних препаратів? Ось це і є питання громадського здоров’я. Ось такі питання і розглядаються на цьогорічній зимовій школі.


А тепер вашій увазі невеличка підбірка цитат від лекторів з другого дня #PHwinterschool2017:

Едвінас Асокліс, директор центру первинної медико-санітарної допомоги, Литва:
"Я не знаю, що робить уряд, але говорить багато" (про демографічну кризу в Литві)

Володимир Курпіта:
"Профілактика - процес, який немає початку і ніколи не закінчується".

Патрішіо Маркез, Маастрихтський університет, Нідерланди:

«Через економічне розуміння ми можемо оцінити соціальний вплив передчасної смертності та збільшення рівня захворюваності".

"Немає здоров’я - подальший розвиток країни під сумнівом".

"Громадське здоров’я - заходи, які покращують добробут людей".

"Громадське здоров’я - це більше ніж просто медицина".

Анастасія Ніцой, консультант міжнародних організацій:
"Більшість рішень, що приймаються політиками різних рівнів це інтервенції в громадському здоров’ї".

І на десерт відео з панелі експертів:

#PHwinterschool2017: День №2 #PHwinterschool2017: День №2 Reviewed by Віктор Ляшко on 22:34:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.