Public Health в реформі фінансування системи охорони здоров'я

На Урядовому порталі оприлюднено схвалену Кабінетом Міністрів України 30 листопада Концепцію реформи фінансування системи охорони здоров’я. Під дію якої потрапляє й профілактична медицина (Preventive Medicine), а це чимала частина системи громадського здоров’я.Все ж таки більше спрямована на вирішення питань фінансування безпосередньо медичної допомоги. Це моє перше враження після ознайомлення з опублікованим варіантом Концепції реформи фінансування системи охорони здоров’я. Зауважу, не медичної допомоги, а саме системи охорони здоров’я.

Після детального опрацювання документу, враження змінилося. Оскільки стали зрозумілими точки дотику цієї реформи із задекларованим розвитком системи громадського здоров’я. Для мене зрозумілими.

І так, серед проблем, які потребують розв’язання в Концепції зробили посилання на дуже корисний показник - середня тривалість життя при народженні. Цей показник використовується як індикатор якості життя, розвитку і технічного процесу, оскільки прожити довге і здорове життя, напевно, найзаповітніша мрія кожного з нас.

А як його покращити? Вирішення цього питання потребує комплексного підходу, але точно зрозуміло, що без особистого зацікавлення кожного із нас вражаючих результатів досягти майже неможливо.

Це значить, що розбаловану людину ХХІ століття потрібно якось стимулювати відмовитись від тютюну, алкоголю, нездорового харчування та спонукати до фізичної активності. Зрозуміло, що розповіді про користь від цих дій, це не той стимул, на який очікує суспільство. Чи не так?

Зовсім інші стимули закладені у запропонованій реформі.

По-перше, це стимул для людей - співоплата стаціонарного лікування та високоспеціалізованих послуг при повній відсутності такої на первинному рівні. Як на мене, це буде спонукати людей виконувати рекомендації сімейного лікаря (позбавитись зайвої ваги, не зловживати алкоголем тощо) з метою економії сімейного бюджету внаслідок можливої госпіталізації при не виконанні цих же рекомендацій. Увесь скепсис щодо цього я думаю зникне після озвучування вирахуваної вартості стаціонарного лікування.

По-друге, це стимул для лікарів - передбачені бонусні доплати за досягнення певних встановлених договором про надання первинної медичної допомоги результатів.

Як приклади такої доплати за досягнення результатів, автори Концепції розглядають доплати за високий рівень охоплення вакцинацією, охоплення пацієнтів, які належать до певних груп ризику, відповідними скринінговими послугами (зокрема регулярні контроль кров’яного тиску для пацієнтів з групи ризику артеріальної гіпертензії, мамографія для жінок чи скринігові тести на простатичний специфічний антиген для чоловіків відповідних вікових категорій), високі показники роботи, спрямованої на підвищення рівня охоплення пацієнтів добровільним тестуванням та консультуванням, антиретровірусною терапією у зв’язку з ВІЛ/СНІД, а також доплата за інші окремі послуги первинної медичної допомоги, необхідність збільшення обсягів надання яких визначено пріоритетами національної політики охорони здоров’я.

По-третє, це стимул для політиків - щорічне затвердження Кабміном детального переліку послуг, що входять до державного гарантованого пакета медичної допомоги і підлягають оплаті з державного бюджету. Нагадаю, що сьогодні, згідно із законодавством, медична допомога це діяльність професійно підготовлених медичних працівників, спрямована на профілактику, діагностику, лікування та реабілітацію у зв'язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв'язку з вагітністю та пологами. Тобто чим більше буде включено профілактичних послуг до державного гарантованого пакету медичної допомоги, тим здоровіше і веселіше буде виборець (жарт, але з долею правди).

Реформою фінансування системи охорони здоров’я також передбачено створення нових можливостей для здійснення місцевою владою повноважень у сфері охорони здоров’я. Зокрема, за органами місцевого самоврядування закріпляється функція забезпечення громадського здоров’я на місцевому рівні, пов’язана із збереженням та укріпленням здоров’я мешканців громади, профілактикою захворюваності. Це може бути ще один досить дієвий бонус.

І, P.S.: напевно, з думками про окрему бюджетну програму «Громадське здоров’я» можна розпрощатися. У проекті Концепції оприлюдненому на сайті МОЗ вона (бюджетна програма) була.
Public Health в реформі фінансування системи охорони здоров'я Public Health в реформі фінансування системи охорони здоров'я Reviewed by Віктор Ляшко on 20:16:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.