Боротьба з поганою наукою

На ТЕД харизматичний лікар і епідеміолог Бен Голдейкр розповідає про те, як виробники ліків мухлюють з дослідженнями і як він з цим бореться. Розповідає з фактами і жартами. Першого квітня не завадить трішки гумору.


"Я лікар й трохи зацікавлений у наукових дослідженнях. Тому зараз я ще й епідеміолог. - розпочинає свій виступ Бен. - І ніхто не знає, що воно таке епідеміологія. Епідеміологія це наука про те, як дізнатися в реальному житті, що є добре, а що погане.»

Спочатку лектор сміється над заголовками жовтих газет, але далі Бен стає трохи серйознішим, адже мова заходить про справжній обман лікарів і пацієнтів корпораціями.

Виробник одного з препаратів приховав результати 76% проведених ним досліджень цього препарату. Семидесяти шести! В іншому дослідженні, яке показало збільшення успішності школярів при вживанні риб'ячого жиру, їх оцінки на іспиті порівнювалися з тими, які як дослідники передбачали, повинні були бути, коли б школяри не вживали риб'ячий жир.

Бен ще насміхається над дослідженнями ефекту плацебо, існування якого він не заперечує. Але питання, чому таблетки-пустишки завжди порівнюють з відсутністю лікування і майже ніколи з найкращими препаратами, що доступні на ринку ліків? При тому, що пустишки продають гомеопати за ціною, яка нерідко перевищує ціну препаратів, що реально працюють.

І не дивлячись на всі жарти, закінчується виступ на сумній ноті. Компанії і навіть наддержавні служби перевірки (як Європейське агентство з ліків) роками не видають незалежним дослідникам повні дані всіх проведених досліджень і експериментів.

І що робити з цим - незрозуміло.Боротьба з поганою наукою Боротьба з поганою наукою Reviewed by Віктор Ляшко on 08:45:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.