Сперматозоїди - транспорт для доставки ліків?

Вчені розробили технологію модифікації сперматозоїдів, яка перетворює їх в засіб адресної доставки ліків репродуктивними каналами жінок.


Зустрів інформацію, що про адресну доставку лікарських засобів на основі наноматеріалів та біоречовин будуть говорити на конференції "Молодіжний форум новітніх технологій у медицині".  

Цікаво буде послухати, що нового в цьому напрямку з’являється. Пам’ятаєте, я наводив слова Класа Ортендаля про нове громадське здоров’я, де він говорив, що вибрати з усього різноманіття сучасних медичних технологій ті, які в умовах обмеженості ресурсів, надатуть максимальний позитивний результат і мінімізують побічні ефекти є питанням моральним. З його слів розробка і поширення тих методів, які дозволяють нам прийняти такі рішення, є частиною Нового Громадського Здоров’я.

А ще сьогодні натрапив на повідомлення про вчених, які розробили технологію модифікації сперматозоїдів, що перетворює їх в засіб адресної доставки ліків репродуктивними каналами жінок.

Проблема адресної доставки протипухлинних препаратів - одна із найактуальніших в онкології. Адже багато з цих препаратів можуть нашкодити і здоровим клітинам людського організму. Покращити вібірковість їх дії можливо, якщо досягти контролю над доставкою і вивільненням ліків безпосередньо в пухлині. Для цього використовують найрізноманітніші підходи, від створення штучних наночасток до модифікації живих лімфоцитів.

А вчені із дрезденського Інституту фізики твердого тіла і матеріалів імені Лейбніца звернули увагу на інші клітини людського організму - сперматозоїди. Вони рухливі як і лімфоцити. Більше того, мільйони років еволюції вони удосконалювали свою здатність рухатися в доволі складному середовищі жіночих репродуктивних органів. І чому б не використати їх для доставки ліків до пухлини, якщо остання розташова саме в цих органах?

Олівер Шмідт (Oliver Schmidt) та його колеги апробували таку концепцію на практиці. Для цього вони отримали малюсенькі (5 мкм у діаметрі) структури, що нагадують циліндри з чотирма лопатями, які покриті тоненьким шаром заліза. У лабораторних експериментах сперматозоїди перемішувались з ними таким чином, що «застрягали» своїми головками всередині циліндрів і ставали для них своєрідними двигунами.

За допомогою зовнішнього електромагнітного поля вчені повністю контролювали рух таких конструкцій. Їх змушували зіштовхуватись з культурою пухлинних клітин і відкриватись під тиском "сперматозоїдного двигуна", викидаючи при цьому протираковий препарат.

Варто зазначити, що подорож, яку здійснили сперматозоїди під час експериментів була зовсім не тривалою. Всього декілька сантиметрів. Навіть за цей час вони під вагою залізних ковпачків суттєво втратили в рухливості. Крім цього, сперматозоїди прийшлося ще й звільняти від генетичного матеріалу для уникнення можливої вагітності хворої. Додатково виникає й ряд етичних питань. Навіть коли вчені зуміють вирішити всі технічні проблеми, напевно найближчим часом ця незвичайна процедура не знайде широкого застосування.

А в цьому відео показано, як жіноча імунна система реагує на проникнення сперматозоїдів. Схоже на зоряні війни!


Сперматозоїди - транспорт для доставки ліків? Сперматозоїди - транспорт для доставки ліків? Reviewed by Віктор Ляшко on 22:19:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.