Сонцезахисний крем і ризик розвитку меланоми

Результати нового дослідження, опублікованого в журналі Nature, показують, що для профілактики меланоми сонцезахисний крем потрібно використовувати з додатковими заходами захисту від ультрафіолету.


Меланома є серйозною проблемою в сфері громадського здоров’я. В останні три десятиліття частота її виникнення неухильно зростає. 
Уже цього року в США діагностовано понад 76 тисяч нових випадків меланоми - найнебезпечнішої форми раку шкіри. 

В Україні це також доволі поширена хвороба. Зі слів Ольги Богомолець лише під час проведення Дня меланоми в Україні за 8 останніх років (2009-2016 рр.) було оглянуто 234 109 осіб, серед яких виявлено 754 меланоми і 2011 випадків раку шкіри.

Основним фактором розвитку цієї хвороби є вплив ультрафіолетового випромінювання (прямі сонячні промені та солярій) на шкіру.

Для зниження частоти раку шкіри в багатьох країнах проводяться активні кампанії, що намагаються знизити вплив ультрафіолету на шкіру. Людям рекомендується уникати прямих сонячних променів, а також наносити сонцезахисні креми на відкриті ділянки шкіри.

Застосування сонцезахисних кремів вважається першим пунктом у списку заходів з профілактики цієї агресивної форми раку. Проте останнє дослідження вчених з Великобританії, хоча і підтверджує необхідність цього заходу, але не вважає його достатнім.

Вчені проаналізували наслідки впливу ультрафіолетового випромінювання на двомісячних мишей з аномальним геном BRAF, який, як запевняють вчені, збільшує ризик меланоми.

Вони виявили, що впливаючи на незахищену шкіру, УФ-випромінювання безпосередньо пошкоджує ДНК пігментних клітин шкіри, що підвищує ризик розвитку меланоми. Зокрема, були виявлені порушення в гені під назвою р53, функція якого як раз і полягає в тому, щоб запобігти пошкодженню ДНК УФ-випромінюванням.

У групі мишей, у яких застосовувався сонцезахисний крем, вчені виявили значно менший рівень пошкоджень ДНК через УФ-випромінювання, а отже і знижується ризик розвитку меланоми.

Також дослідники виявили, що сонцезахисний крем не здатний надати повний захист від УФ-випромінювання, оскільки і в групі "захищених" мишей були виявлені пошкодження гена p53, хоча і в значно меншому ступені.

Коментуючи отримані результати, автор дослідження професор Richard Marais, каже:

"Давно відомо, що випромінювання ультрафіолетового спектра викликає найнебезпечніший вид раку шкіри - меланому, але до цього часу не було ясно, як саме це відбувається. Наше дослідження відкриває завісу таємниці і детально описує цей механізм. УФ-випромінювання пошкоджує гени, які захищають нас від мутацій генетичного матеріалу, і робить нас беззахисними перед іншими канцерогенними факторами. Дуже важливим відкриттям є те, що сонцезахисний крем не здатний забезпечити повний захист від шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання".

Доктор Julie Sharp, керівник відділу медико-санітарної інформації про дослідження раку, відзначає, що хоча сонцезахисний крем, при правильному застосуванні, і здатний знизити шкоду від УФ-випромінювання, у нього є і "побічний ефект" - люди, які його застосовують, вважають, що вони невразливі, і дозволяють собі перебувати на пекучому сонці набагато довше звичайного. В результаті загальна тривалість впливу УФ-випромінювання на організм збільшується.

Це нове дослідження нагадує нам, що сонцезахисний крем корисний, проте не слід покладатися тільки на нього, адже він не дає абсолютного захисту. Необхідно розвинути у себе корисну звичку уникати палючого сонця. І уникати засмаги. Наявність засмаги - є безперечною ознакою того, що ДНК в клітинах шкіри були пошкоджені, і з часом це може призвести до раку шкіри.

Поряд із застосуванням великої кількості сонцезахисного крему з рівнем захисту SPF 30 або вище, Національна рада з профілактики раку шкіри рекомендує в сонячні літні дні перебувати в тіні і / або носити сонцезахисний одяг: капелюх, одяг з легких тканин з довгим рукавом, сонцезахисні окуляри.

Нещодавно, в журналі Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention було опубліковано висновок іншого дослідження: п'ятикратно перенесений сонячний опік у віці до 20 років збільшує ризик меланоми на 80%.

Джерело
Сонцезахисний крем і ризик розвитку меланоми Сонцезахисний крем і ризик розвитку меланоми Reviewed by Віктор Ляшко on 22:35:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.