Public Health. California: день 1

Цього тижня беру участь у навчальній поїздці до штату Каліфорнія, яка організована проектом USAID "Реформа ВІЛ-послуг в дії". Мета візиту - ознайомитись з побудовою системи громадського здоров’я штату. Моя ціль: почути все, проаналізувати найцікавіше, впровадити найкраще.
Каліфо́рнія (анг. California) — штат, що охоплює південну половину західного узбережжя Сполучених Штатів. Каліфорнія — найбільший американський штат за населенням (39 мільйонів) і третій за площею (410 тис. квадратних кілометрів).

Перший робочий день (1 травня) розпочався з відвідування Університету Каліфорнія, Сан-Франциско (UCSF). В університеті відбулася зустріч з колективом Джорджа Резерфорда (M.D.). Минулого року цей колектив допомогав нам розробити та провести навчальний курс тематичного удосконалення "Сучасні аспекти громадського здоров’я". Зазначений курс наразі впроваджується в Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця.

Цікаві тези зустрічі (наразі без аналізу) :
- більшість законів у сфері громадського здоров’я - це закони прийняті на рівні штату, оскільки повноваженнями у цій сфері наділені саме вони;
- система громадського здоров’я штату Каліфорнія розбита за округами (58 округів + 3 міста), які є повністю незалежними, а система децентралізованою;
- на території штату 5 університетів мають медичні факультети. Всього в Каліфорнії є 8 медичних шкіл, які щороку випускають 1200 медиків (в Україні - понад 8 тисяч). За оцінками, штату потрібно близько 6000 тисяч лікарів щороку. Але оскільки, для них дуже дорого, надзвичайно дорого, вивчити лікаря, залучаються випускники медичних шкіл з інших штатів. Професор Резерфорд вважає, що нестача лікарів зросте в чотири рази впродовж найближчих десяти років;
- третя причина смертності в США - медичні помилки та внутрішньо-лікарняне інфікування!
- річний бюджет міста Сан-Франциско (не штату) на систему громадського здоров’я  - 350 млн. доларів щороку (до речі, пачка сигарет коштує 7 доларів, частина цієї суми йде в бюджет системи громадського здоров'я);
- відміна "Obamacare" - повне божевілля!

Лікування як профілактика. Під такою назвою успіхи Сан-Франциско в боротьбі з ВІЛ-інфекцію презентувала Сюзен Шір (Ph.D.), яка займає посаду (увага!!!) - керівник Сектору епіднагляду Відділу прикладних досліджень, громадського здоров’я, епідеміології та епіднагляду Управління у справах здоров’я населення Департаменту громадського здоров’я Сан-Франциско. Суперова назва, як на мене)). Призначати АРТ на території штату може будь-який лікар, препарати хворі отримують в аптеках.

Усе відразу й не опишеш, 
але про одну річ, яка мене дуже вразила, промовчати не можу. Ви напевно чули, що вчені виявили гусінь, яка здатна переробляти пластик? Ні, в Університеті Каліфорнія нам цю гусінь не показували, але не можна було не замітити ось такі сміттєві баки, які розташовані на території університету.Вони вже навіть своїм видом закликають активно сортувати сміття. Здавалося б нічого такого вже й дивного в цьому нема. Оскільки, людство за рік виробляє вже більше 300 мільйонів тонн пластику, то для того щоб планету все ж таки не завалити відходами, сміття потрібно хоча б розділяти на фракції. 

І хто повинен показувати приклад, як не науковці? Адже сортувати сміття людей треба ще навчити, переконати і змусити. Сьогодні навіть у лідера Організації економічного співробітництва і розвитку, Німеччини, тільки 65% побутового сміття відправляється на переробку (в США - 35%, про нас взагалі мовчу). У США навіть для паперу показник переробки досить низький - всього 64,7%, майже третина всього паперового сміття чомусь все одно відправляється на звалища. 

Паперу в Штатах, до речі, взагалі використовують дуже багато. Активісти підрахували, що при бажанні з викинутого за рік офісного паперу можна вибудувати стіну від Лос-Анджелесу до Нью-Йорку висотою 3,6 метри і щороку добудовувати її на таку ж висоту.

Але вразили мене інші дві речі.

Перша: вироби з пластику, які призначені для контакту з харчовими продуктами, які на 25%  складаються з пластику, що був відправлений на повторну переробку. 
Пізніше побачив пластикову пляшку для води, яка була на 50% виготовлена з вторсировини. Нагадаю, що в Україні сьогодні  офіційно заборонено використовувати повторноперероблений пластик для виготовлення виробів, які контактують з харчовими продуктами.

Друга - пластикові вироби, які виготовлені з кукурудзи. Цей пластик повністю розкладається в ґрунті, перетворюючись на добриво, тому для його збору передбачено оті окремі ємності з надписом "compost". У стінах університету використовуються лише такі стаканчики.А ще користуючись нагодою заглянув на хвилинку в університетський госпіталь. Вражає. Це якщо коротко))Public Health. California: день 1 Public Health. California: день 1 Reviewed by Віктор Ляшко on 03:34:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.