Ну малярія, постривай!

Два роки назад здавалося, що в боротьбі з малярією людство виходить на новий рівень. Оскільки, у 2015 році була схвалена перша в світі вакцина від малярії. Але вже зараз, у 2017 році, мені здається, що ми взагалі перебуваємо на порозі революційних змін у підходах до протиепідемічних заходів.

Комар, заражений грибом, структури гриба містять зелений протеїн, Scientific Reports
Випускаючи вакцину від малярії не вважали, що їх продукт на 100% вирішить проблему. Однак, в поєднанні з протимоскітними сітками та інсектицидами вона повинна внести вагомий внесок у боротьбу із хворобою серед дітей в африканських громадах.

Тому, незважаючи на винахід вакцини, вчені продовжували пошук способу боротьби з цими клятими самками комарів роду Anopheles, які при укусах передають людям паразитичний найпростіший - плазмодій. І, на жаль, досить часто передають: за даними ВООЗ лише в 2015 році зареєстровано 212 млн. нових випадків малярії, 429 тисяч яких призвели до смерті інфікованого.

Гарні вчені, якщо шукають, то обов’язково знайдуть. На днях з Мерілендського університету прийшла новина про те, що вченим цього закладу вдалося модифікувати паразитичний гриб роду Metarhizium. Це ентомопатогенний гриб, який вражає виключно комах. У дослідженнях використовували гриб виду Metarhizium pingshaensei, який еволюційно обрав у жертву малярійних комарів декількох видів.

Сам по собі цей гриб не дуже небезпечний. Щоб знищити комара йому потрібно досить багато грибних спор та чимало часу. Вчені взяли та й підсилили летальний ефект, додавши до геному гриба гени, які пов’язані з розробкою яду в пауків та скорпіонів. Яд останніх містить білки-токсини (Hybrid Toxin і AaIT), які знерухомлюють потенційних жертв.

Вчені вже випробували нову технологію на комарах, яких спіймали в Буркіна-Фасо та які мали стійкість до звичайних інсектицидів (хімічні препарати, що вбивають комах). Щоб "заразити" практично всіх комарів токсином Hybrid, знадобилося 5 днів, на кожного комара прийшлось по 6 спор. Комбінація двох токсинів удвічі скорочує необхідну кількість спор.

Додаткове дослідження провели на бджолах. Виявилося, що для них модифікований гриб Metarhizium pingshaensei безпечний, тобто взагалі не впливає.

Мені дуже цікаво, як результати цього дослідження будуть впроваджуватися в практику. Багато вчених вбачають перспективу в подальшій розробці зазначеного методу протидії малярії. Як і у використанні нейротоксину скорпіонів в якості інсектицида або внесенні до ембріону комарів гену, який відповідає за формування статевих ознак і призводить до виплоду лише безпечних для людини самців, а не небезпечних самок.

Поки ми це читаємо, технології CRISPR/Cas9 змінють наш світ…

Джерело: Scientific Reports
Ну малярія, постривай! Ну малярія, постривай! Reviewed by Віктор Ляшко on 20:06:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.