Прощавай, азбест?

Читаючи сьогодні "Антихрупкость. Как извлечь выгоду из хаоса" (автор Нассім Николас Талеб) зустрів наступний абзац: "Единственный инцидент с обязательствами по асбесту обанкротил семьи членов страхового объединения Ллойда и превратил в ничто прибыль, накопленную предыдущим поколением. Единственный!".


Більш нічого написаного про цей випадок у книзі не було. Але мене вже було не зупинити. Слово азбест зіграло свою роль драйвера для мотивації пошуку додаткової інформації.

І що ж я найшов? "Лондонський Ллойдс" — провідна компанія у світі страхових ринків. Історія якої розпочалася в XVII ст. у звичайній лондонській кав'ярні, яку відкрив на Тауер-стрит Едвард Ллойд.

Цей заклад користувався популярністю у великих торговців, судновласників та капітанів. Прямо в кав'ярні нерідко здійснювалися угоди купівлі-продажу суден, і Ллойд у таких випадках пропонував відвідувачам папір та чорнила, щоб вони могли оформити згоду.

У ті часи один вдалий рейс міг принести його організатору колосальні прибутки. Але частіше траплялося навпаки - судновласники втрачали корабель з вантажем та ставали банкрутами.

Для зменшення ризику банкрутсва, було придумано наступну схему: господар судна писав на клаптику паперу його назву, маршрут і порт призначення, а також суму, яку він готовий виплатити як премію страховику. Потім цей листок передавався відвідувачам кав’ярні. Ті, кого задовільняли запропоновані умови, зобов’язувались при затоплені судна частково або повністю відшкодувати завдані власнику збитки.

У 1771 році 79 страховиків, які вже вели в цій кав’ярні справи на постійні основі, утворили Society of Lloyd’s - прототип сьогоднішнього "Лондонського Ллойдс".

Майже три століття гарантами надійності страхових полісів виступала не корпорація, оскільки вона навіть не мала статусу юридичної особи, а багаті і знатні англійці, які її організували. Вони об'єднувалися в синдикати для збільшення фінансових можливостей при прийомі ризиків на страхування.

Корпорація розвивалася, а експерти кажуть, що ніде в світі не знайти стільки досвіду в області страхування, зібраного під одним дахом як в цій корпорації.

Але в 60-тих роках (!!!) минулого століття британські та американські медики зробили досить неприємне для Lloyd’s відкриття. Вони довели, що робота на виробництві азбесту шкідлива для здоров’я людини. 

В 1969 році американський робітник Кларенс Борел подав позов проти 11 компаній виробників ізоляції з азбесту, звинувативши їх в тому, що вони знаючи про ризик виникнення тяжких захворювань для всіх, хто має справу з азбестом, не попереджали про цей ризик. Чотири роки потому, федеральний апеляційний суд зобов’язав компанії, які фігурували в справі, виплати компенсацію. Прецедент був створений. Позов Борела повторили сотні інших потерпілих.

Американські виробники виробів з азбесту, які повинні були виплачувати величезні компенсації, звернулися до своїх страхувальників, а ті до перестрахувальників, якими в більшості випадків виявилися синдикати Lloyd's of London. А це мільярди доларів. І після 300 років бездоганної ділової репутації на страховому ринку, в корпорації розпочалися кризові часи…

Для чого це я все розповів?

Просто нещодавно (через 50 років від описаного тут випадку) Міністерство охорони здоров’я, своїм наказом заборонило в Україні виробництво та використання азбесту незалежно від його виду та азбестовмісних виробів і матеріалів в технологічних процесах та при проведенні будівельно-монтажних робіт. Наказ ще не набрав чинності але вже зареєстрований у Міністерстві юстиції України.

А вже сьогодні зустрів цікавий пост в Fb, що певні лобісти намагаються його відмінити. Будемо слідкувати, що переможе: пріоритет здоров'я чи тимчасовий економічний зиск.


Прощавай, азбест? Прощавай, азбест? Reviewed by Віктор Ляшко on 22:56:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.