Первинка й профілактика неінфекційних захворювань

77% тягаря хвороб та 86% передчасних смертей - "заслуга" неінфекційних захворювань. Це в Європі. У публікаціях Всесвітньої організації охорони здоров’я такий стан речей уже називають "епідемією неінфекційних захворювань".


А у нас? А у нас слово "епідемія" має законодавчі преференції використання лише стосовно інфекційних хвороб. Неінфекційні захворювання можуть бути лише масовими. І кошти з державного бюджету, які відповідно до Бюджетного кодексу України виділяються на "заходи боротьби з епідеміями" також, за логікою, не мають жодного відношення до профілактики неінфекційних захворювань. Чи не так?

Тож скільки держава, за наявного підходу до фінансування системи охорони здоров'я, виділяє коштів на профілактику неінфекційних захворювань визначити досить тяжко. А підрахувати ефективність їх освоєння - тяжче в рази.

У своєму пості Public Health в реформі фінансування системи охорони здоров'я писав, що розбаловану людину ХХІ століття потрібно якось стимулювати відмовитись від тютюну, алкоголю, нездорового харчування та спонукати до фізичної активності.

Одним із таких стимулів, на мій погляд, є запровадження мотивації для лікарів - бонусні доплати за досягнення певних встановлених договором про надання первинної медичної допомоги результатів.

Але немає. Запровадження немає. Оскільки, законопроект 6327 не проголосований, зміна підходів до фінансування первинної ланки медичної допомоги не запущена, профілактика НІЗ не здійснюється.

До чого це я?

По-перше: я підтримую медреформу! В сенсі повністю!

По-друге: сьогодні до рук потрапив документ ВООЗ "Включення послуг в області раціону харчування, фізичної активності та контролю маси тіла в сферу діяльності первинної ланки медико-санітарної допомоги."

Автори цієї публікації стверджують, що первинній ланці медико-санітарної допомоги, з її широким охопленням і постійною взаємодією між пацієнтами та постачальниками допомоги, належить найважливіша роль у наданні послуг, що пов’язані зі стимулюванням здорового харчування, залученням людей до фізичної активності та допомоги пацієнтам в контролі маси тіла.

Не буду більше розповідати про інші цікаві речі та факти, які є в цій публікації. Беріть та читайте, якщо цікаво!

Але випадково не пропустіть фразу "Возросшая роль поставщиков первичной медико-санитарной помощи в предоставлении услуг в области ПАМТ должна подкрепляться повышением оплаты труда и материальными стимулами.». І, взагалі, розділ 4.5. рекомендую прочитати прискіпливіше. Особливо якщо впевнені, що ситуацію в системі охорони здоров’я можна змінити простим збільшенням виділення коштів без зміни механізмів їх виділення.

Первинка й профілактика неінфекційних захворювань Первинка й профілактика неінфекційних захворювань Reviewed by Віктор Ляшко on 22:20:00 Rating: 5

1 коментар:

  1. Короткострокову медичні втручання, простіше кажучи консультування, з питань вживання алкоголю, тютюну, харчування та руху - є основою профілактики на первинному рівні. Треба ще вводити у банках медичних карток графи з визначення показників із цих тем!

    ВідповістиВидалити

На платформі Blogger.