Нові антибіотики в боротьбі з глобальною проблемою формування резистентності

Проблему стримування формування стійкості до протимікробних засобів новими антибіотиками не перемогти. На жаль, у даний час на стадії розробки знаходиться критично мала кількість протимікробних препаратів.


У клінічній розробці знаходиться тільки 51 новий антибіотик і біологічний препарат. Ці препарати розробляються для лікування інфекцій, викликаних пріоритетними, стійкими до антибіотиків, патогенами. Проте, серед усіх цих препаратів-кандидатів лише 8 класифіковані ВООЗ як інноваційні лікарські засоби, які здатні підвищити цінність існуючого на сьогоднішній день арсеналу антибіотиків.

Тривожна інформація. Але очікувана. Вона з’явилась сьогодні в публікації Всесвітньої організації охорони здоров’я "Протимікробні препарати на стадії клінічної розробки - аналітичне дослідження процесу клінічної розробки протимікробних препаратів, включаючи засоби проти туберкульозу". (“Antibacterial agents in clinical development – an analysis of the antibacterial clinical development pipeline, including Mycobacterium tuberculosis”). Публікація доступна для скачування на сайті ВООЗ, але лише англійською мовою.

Як стало відомо з дослідження, більшість препаратів, що знаходяться на стадії клінічної розробки, є модифікаціями вже існуючих класів антибіотиків. І лише тимчасовим рішенням. Напевно здогадуєтесь чому?

У доповіді наголошується, що лише деякі майбутні препарати призначені для лікування стійких до антибіотиків інфекцій, які становлять найбільшу загрозу для здоров’я. До таких інфекцій відноситься й мультирезистентний туберкульоз, від якого щорічно вмирають близько 250 000 чоловік. Від неоголошеної епідемії останнього потерпає наразі й Україна.

Стійкість до протимікробних препаратів є надзвичайною ситуацією в глобальній системі охорони здоров'я, яка становить серйозну загрозу для прогресу в області сучасної медицини, - коментує доповідь д-р Тедрос Адханом Гебрейесус, Генеральний директор ВООЗ. - Необхідно терміново розширити інвестиції в дослідження і розробку препаратів проти інфекцій, стійких до антибіотиків, включаючи туберкульоз, інакше ми знову опинимося в ері, коли люди боялися поширених інфекцій і ризикували своїм життям під час простих хірургічних операцій.

ВООЗ визначила 12 класів пріоритетних патогенів - деякі з них викликають такі поширені інфекції, як пневмонія або інфекції сечовивідних шляхів, - які стають все більш резистентними до існуючих антибіотиків і для боротьби з якими терміново потрібні нові лікарські засоби.

Фармацевтичні компанії та дослідники повинні терміново сфокусувати свою увагу на нових антибіотиках проти деяких типів надзвичайно небезпечних інфекцій, які за кілька днів можуть привести до смерті пацієнтів через відсутність у нас цієї лінії захисту», - зазначила д-р Сьюзан Хілл (Suzanne Hill) , директор Департаменту основних лікарських засобів ВООЗ.

Для боротьби з цією загрозою ВООЗ і Ініціатива з лікарських засобів проти забутих хвороб (DNDi) заснували Глобальне партнерство з наукових досліджень і розробок антибіотиків (відоме як GARDP). 4 вересня Німеччина, Люксембург, Нідерланди, Південна Африка, Швейцарія, Сполучене Королівство і "Велком Траст" оголосили про виділення понад 56 мільйонів євро на проведення цієї роботи.

Наукові дослідження в області туберкульозу істотно недофінансуються - за 70 років на ринок надійшли лише два нових антибіотики для лікування мультирезистентного туберкульозу, - заявив д-р Маріо Равільоне (Mario Raviglione), директор Глобальної програми ВООЗ по боротьбі з ТБ. - Щоб зупинити туберкульоз вкрай необхідно щорічно виділяти більше 800 мільйонів доларів США для фінансування наукових досліджень нових протитуберкульозних препаратів».

Разом з тим, одних лише нових лікарських засобів буде недостатньо для подолання проблеми формування стійкості до протимікробних препаратів. Навіщо промисловості витрачати значні суми грошей в розробку нового протимікробного препарату, якщо його нераціональне використання призведе до його неефективності ще до того, як окупляться інвестиції?Після таких новин, поява інформації про швидке тестування на чутливість до антибіотиків виглядає аж надто обнадійливою.

Нові антибіотики в боротьбі з глобальною проблемою формування резистентності Нові антибіотики в боротьбі з глобальною проблемою формування резистентності Reviewed by Віктор Ляшко on 21:44:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.