Один келих хорошого вина в день піде на користь?

Практично кожного тижня в наукових журналах (а потім і в новинах) з'являються нові роботи, які розповідають про ефекти від вживання алкоголю. В одних статтях йдеться про позитивний вплив (на пам'ять, фертильність, серцево-судинну систему і т.д.), в інших - про негативний. В результаті у деяких людей виникає переконання: «один келих хорошого вина в день піде на користь» (адже це підтвердили науковці).

фото: pixabay.com

Однак проблема в тому, що більшість подібних досліджень розглядає вплив алкоголю тільки на якусь одну систему організму або на ризики виникнення певної хвороби. Тобто тільки на малу частину безлічі чинників, які складають здоров'я людини. Це ускладнює розуміння того, як же ставитися до вживання алкоголю. У справу вирішила втрутитися статистика, щоб спробувати оцінити картину в цілому.

23 серпня в журналі The Lancet з'явилася стаття, в якій був представлений аналіз дослідження глобального тягаря хвороб (Global Burden of Disease Study) 2016 року. В роботі використовувалися дані з 694 джерел, де йшлося про індивідуальне і колективне вживання алкоголю, а також інформація з 592 ретро- і проспективних досліджень. Сумарно було проаналізовано дані близько 28 мільйонів осіб. У проекті взяли участь понад 500 науковців з 40 країн. У своєму аналізі вчені не розмежовували види алкогольних напоїв через брак підтверджень більшої шкідливості того чи іншого продукту при оцінці ризиків для здоров'я. Крім того, враховувалося те, як змінюється вживання алкоголю від однієї країни до іншої (всього включено 195 країн і територій) і серед представників різних статей і вікових груп.

Станом на 2016 рік у всьому світі налічувалося майже 2,4 мільярда людей (тобто кожен третій), які вживають алкоголь на постійній основі, з них 63% були чоловіками. Середню дозу алкоголю дослідники визначили як 10 грамів чистого спирту ( «стандартний дрінк»), які вживаються щодня, що відповідає 100 мл червоного вина (13% спирту в обсязі), 375 мл пива (3,5%), 30 мл віскі та інших міцних напоїв (40%). Втім, як було показано, «стандартні дрінки» не однакові в різних країнах: в Об'єднаному Королівстві 8 грамів, в США - 14, а в Японії - цілих 20.

Негативний вплив алкоголю було пов'язано з 23 можливими наслідками, розділеними на 7 груп: 1) серцево-судинні, 2) онкологічні захворювання, 3) хвороби печінки, діабет, панкреатит, епілепсія та інші, 4) інфекції нижніх дихальних шляхів і туберкульоз, 5) умисні (насильницькі дії) і 6) ненавмисні ушкодження (утоплення), 7) пошкодження, пов'язані з трансплантацією.

Виявилося, що в 2016 році 3 мільйони людей загинули від причин, пов'язаних з вживанням алкоголю. Серед жінок у віці від 15 до 49 років цей показник дорівнює 4%, а серед чоловіків - 12%. Це пов'язано з тим, що часто чоловіки вживають алкоголь частіше і в більших розмірах. Якщо поглянути на список 10 найбільш частих причин смертності в світі (за даними ВООЗ), то можна переконатися, що більшість може бути пов'язана з вживанням алкоголю.

Список країн з найбільшими показниками смертності (на 100 тис. Осіб) від причин, пов'язаних з вживанням алкоголю, виглядає так (враховувалися люди у віці від 15 до 49 років обох статей):

Лесото: 145.3

Росія: 118.4

Центральноафриканська республіка: 108.8

Україна: 92.2

Бурунді: 81.1

Литва: 76.1

Білорусь: 71.2

Монголія: 67.6

Латвія: 65.5

Казахстан: 62.2

З цих країн 7 знаходяться в Східній Європі і Центральній Азії, а 3 - в Африці. Серед країн з найменшим рівнем смертності 8 розташовуються на Близькому Сході.

Один з головних авторів статті говорить наступне:
Абсолютне виключення алкоголю мінімізує загальний ризик погіршення здоров'я. Міф про те, що один-два стаканчика в день корисні для здоров'я, так і залишається міфом. І це дослідження цей міф руйнує».
Ймовірно, при вживанні алкоголю дійсно можуть бути присутніми певні сприятливі ефекти, однак вони не будуть статистично значущими на тлі загального негативного впливу.

Джерело: Medach
Один келих хорошого вина в день піде на користь? Один келих хорошого вина в день піде на користь? Reviewed by Віктор Ляшко on 21:43:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.