Вакцинація проти супербактерій

Незалежно від того, чи виживаєте ви на межі бідності в нетрях Карачі чи працюєте банкіром на Уоол-Стріт, стійкі до антибіотиків "супербактерії" є однією з найсерйозніших небезпек для вашого здоров’я. Водночас, якщо говорити правду, то ми не зовсім беззахисні й можемо вирішити цю проблему.


У гонитві за стримуванням розвитку резистентності до антимікробних препаратів світ має потужний інструмент - вакцини. Інструмент, який на жаль, до цього часу використовується не скрізь і не в достатній кількості.

Потенціал вакцин для вирішення озвученої проблеми можна оцінити розглядаючи лише один спалах, який лютує зараз в Пакистані. Там упродовж двох років фахівці у сфері охорони здоров'я намагалися запобігти поширенню тифу з широкою лікарською стійкістю. Повідомлялося навіть про випадки виявлення "пакистанської зарази" серед мандрівників, які повертаються в Сполучені Штати та Великобританію. На жаль, діагностувати черевний тиф з широкою лікарською стійкістю вельми складно. Лікарі часто призначають неефективні антибіотики. Це, в свою чергу, збільшує тривалість і тяжкість хвороби та може привести до смерті.

Але якби лікарі в Пакистані могли запобігти поширенню тифу на території його зародження? Ми вважаємо, що вони можуть це зробити. Gavi, Альянс з вакцин, допомагає поширювати нову вакцину, і якщо імунізація буде успішною, то це в підсумку призведе до скорочення необгрунтованого використання антибіотиків, що є основним чинником, який сприяє виникненню і поширенню смертельних супербактерій.

Щорічно у світі від інфекційних хвороб, викликаних збудниками стійкими до ліків, помирає близько 700 000 осіб. Окрім цього, супербактерії також становлять загрозу для ефективності сучасної медицини. Якщо їх залишити без уваги, вони можуть зробити невиліковними ще більше інфекцій, методи лікування раку можуть стати неефективними, рутинні операції - неможливими і навіть пологи - небезпечними.

Ми вже знаємо, що вакцини допомогають зменшити проблему виникнення ризику резистентності до протимікробних препаратів. Наприклад, щеплення проти пневмококової та гемофільної інфекції в дитячому віці значно зменшує кількість виникнення запалення легень та оболонок головного мозку. Це в свою чергу впливає на зменшення використання антибіотиків, які були б необхідні для лікування зазначених хвороб. І головне, незважаючи на те, що супербактерії розвивають стійкість до ліків, вони не стають стійкими до впливу вакцин.

І все ж, незважаючи на ефективність вакцин у боротьбі з розвитком стійкості до протимікробних препаратів, ми використовуємо їх не досить ефективно. Наприклад, глобальне охоплення щепленнями проти Hib-інфекції становить 72%, але тільки близько 44% дітей у  світі отримують повний курс пневмококової вакцини. Загальна імунізація проти пневмококової інфекції, за наявними оцінками, призведе до щорічного скорочення застосування антибіотиків для дітей віком до п’яти років на 11,4 мільйони днів.

Простіше кажучи, існує нагальна необхідність у розширенні використання вже наявних вакцин, в тому числі проти тифу, і в розробці нових вакцин. Стосовно існуючих вакцин, то головним пріоритетом повинно бути забезпечення загального доступу, що потребує значного розширення міжнародної координації. У новій доповіді, підготовленій на замовлення благодійного фонду Wellcome, висвітлюються багато додаткових можливостей з використання вакцин для позитивного впливу на глобальне здоров'я і стримування стійості до протимікробних препаратів.

Всесвітня організація охорони здоров'я опублікувала список смертельних патогенів, які потребують нових антибіотиків, в першу чергу тих, які викликають сальмонельоз, гонорею і шигельоз. Але вакцини перш за все необхідні як засіб запобігання цим хворобам. Для досягнення даної мети і попередження появи стійкості до протимікробних препаратів у цьому процесі - необхідно витратити значно більше грошей на дослідження та розробку нових вакцин. Якщо сьогодні збільшити інвестиції, незабаром з'являться нові вакцини, які дозволять працівникам системи охорони здоров'я випереджати появу супербактерій.
У найближчі десятиліття демографічні зрушення, зміна клімату та міграція людей будуть посилювати розвиток резистентність до антимікробних речовин, полегшуючи поширення патогенів. Фактично, якщо нинішня тенденція не буде уповільнена або повернена назад, то до 2050 року близько 10 мільйонів людей можуть щорічно вмирати від хвороб, стійких до антибіотиків, що буде коштувати світовій економіці 100 трильйонів доларів США. Ми не можемо втрачати час, необхідний для впровадження нових вакцин.

Хоча багато що ще належить зробити для процесу підготовки до розробки нових діагностичних засобів і антибіотиків для лікування хвороб, що викликані резистентними до протимікробних препаратів збудниками, не меншу увагу необхідно приділяти відкриттю, розробці та впровадженню вакцин.

Wellcome є одним з організаторів заходу в Аккре 19-20 листопада з мобілізації глобальних дій в області стримування стійкості до протимікробних засобів. Акція під назвою "Заклик до дії", організована в партнерстві з урядами Гани, Таїланду і Великобританії, а також Фондом Організації Об'єднаних Націй та Світовим банком, буде спрямована на переформатування зобов'язань у боротьбі з хворобами в життєздатні рішення в сфері боротьби зі стримуванням розвитку стійкості до протимікробних засобів.

Коли фахівці в галузі охорони здоров'я отримають необхідні інструменти для стримування стійкості до протимікробних препаратів, мільйони життів у всьому світі будуть врятовані. А з введенням в широкий ужиток ефективних вакцин супербактеріі перестануть бути такими страшними.

Оригінал статті від Project Syndicate можна прочитати тут.
Вакцинація проти супербактерій Вакцинація проти супербактерій Reviewed by Віктор Ляшко on 19:10:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.