Запитання та відповіді: співробітництво ЄС у сфері хвороб, яким можна запобігти шляхом імунопрофілактики

Відмови від щеплень це тотальна проблема, яку намагаються вирішити всі хто на цьому розуміється. ВООЗ віднесла відмову від вакцинації до ТОП-10 головних загроз глобальному здоров’ю. ЄС випустив офіційний реліз у якому розповідає про переваги захисту від інфекційних хвороб шляхом проведення вакцинації.


Які переваги вакцинації?

Вакцинація - один із великих успіхів громадського здоров’я. До того як з’явилися вакцини, більшість дітей помирали або ставали інвалідами на все життя. В Європі завдяки вакцинації проти сезонного грипу не інфікується грипом близько 2 млн людей в рік. У світі вакцинація не дозволяє щороку 2,7 млн людей захворіти кором, 2 млн правцем новонароджених та 1 млн кашлюком. Завдяки вакцинації вдалося повністю ліквідувати віспу і, можливо, найближчим часом ми подолаємо поліомієліт.

Вакцини безпечні?

Так. Незважаючи на міфи, які призвели до появи сумнівів серед зростаючої частки громадян ЄС, всеоб’ємні дослідження довели ефективність і безпечність вакцин. Наприклад, повідомлення про зв’язок між вакциною КПК (проти кору, паротиту та краснухи) і аутизмом базувались на дискредитованому наразі дослідженні. В ЄС діють дуже вимогливі правила надання дозволів на продаж вакцин. У середньому на розробку вакцин витрачається від 12 до 15 років, враховуючи час на розширені клінічні випробування. Європейське агенство з лікарських засобів й після допуску на ринок родовжує контролювати безпеку вакцин. При цьому агенство виявляє, запобігає та повідомляє про будь-які побічні ефекти.


Чи збільшується кількість хвороб, яким можна запобігти шляхом імунопрофілактики?

У декількох країнах ЄС та сусідніх з ним країн нараз є пік безпрецедентних спалахів хвороб, яким можна запобігти вакцинацією, через недостатні рівні охоплення щепленнями. У період з 2016 до 2017 роки кількість випадків кору в ЄС збільшилась утричі, як результат, загальна кількість випадків хвороби в 2017 році досягла 14000. За останні 2 роки більше 50 осіб померло від кору та 2 від дифтерії. Ми знаходимось в зоні ризику появи випадків поліомієліту, оскільки значно знижуються рівні охоплення щепленнями проти нього.

В останні декілька років у більшості країн ЄС рівень охоплення щепленнями проти сезонного грипу також знизився. За оцінками Європейського центр з контролю та профілактики хвороб, щорічно 40 000 осіб в Європі, багато з яких похилого віку, передчасно помирають від ускладнень, які викликаються сезонним грипом.


Які основні причини зниження рівня охоплення щепленнями?

Перша причина - сумніви та вагання. Помилкові уявлення про вакцинацію змістили фокус громадськості від переваг вакцинації до недовіри до наукових тверджень і побоювання можливих побічних ефектів. Хоча звичайна рутинна вакцинація дозволила значно зменшити кількість випадків хвороб, яким можна запобігти шляхом імунопрофілатики, це також призвело до того, що серйозність цих хвороб часто недооцінюється як громадянами, так і медичними працівниками.


Другою проблемою є зміна політики та розбіжність графіків вакцинації у країнах ЄС, що можуть бути значною перешкодою для людей, які переїжджають з країни до країни в межах ЄС впродовж свого життя. Наприклад, відмінності в графіках щеплень і кількостях доз можуть викликати плутанину, і це може призвести до того, що діти не отримають всі необхідні вакцини. Різні регуляції щодо вакцин між країнами можуть також призвести до того, що існують відмінності в думках щодо самих вакцин.


Інші фактори, які відіграють певну роль у низьких рівнях охоплення щепленнями, включають відсутність доступу до вакцин, дефіцит вакцин, проблеми, що пов'язані з дослідженнями і розробками нових і існуючих вакцин, включаючи непередбачуваний попит і недостатню мотивацію для промисловості, для того щоб робити необхідні інвестиції, та обмеження, що пов'язані з державним фінансуванням.


Чому ми повинні активувати співробітництво на рівні ЄС в цій сфері?

Такі інфекційні хвороби, як кір, дифтерія та грип, не обмежуються національними кордонами. Одна країна з імунізаційними проблемами ставить під загрозу здоров'я та безпеку громадян у всіх країнах ЄС. Беручи до уваги транскордонний характер інфекційних хвороб, яким можна запобігти вакцинацією, та загальні проблеми, які наявні в країнах ЄС, існує явна перевага в доцільності зміцнення співпраці між усіма відповідними секторами на рівні ЄС. Більше того, держави-члени самі просили активізувати підтримку ЄС і наголосили на необхідності спільних дій ЄС та вироблення більш узгодженого підходу.

Чому як інструмент вливу обрано рекомендації Ради?

Враховуючи, що організація програм вакцинації є національною компетенцією, Комісія пропонує державам-членам домовитися про комплекс спільних заходів у формі рекомендацій Ради. Пропозиція щодо рекомендацій Ради стосовно хвороб, яким можна запобігти вакцинацією, супроводжується повідомленням Комісії про стратегічно обгрунтовані спільні дії у цій сфері. Це надає державам-членам гнучкість та враховує їхню історію, практику та особливості культурних проблем. Це найкращий інструмент для досягнення бажаних результатів.

З ким консультувались з приводу рекомендацій та з якою метою?

Комісія провела консультації із зацікавленими сторонами та громадянами, а також організувала низку цілеспрямованих зустрічей з професійними організаціями охорони здоров'я, громадськими НУО, студентськими організаціями. Найбільша підтримка була отримана:
  • від ЄС та національних органів влади працівниками охорони здоров'я для пропаганди вакцинації та боротьби з нерішучістю;
  • як наукового керівництва та інформації від ЄС та його агентств з урахуванням конкретних обставин окремих держав-членів ЄС;
  • як інвестиції в дослідження та розробки, зосереджені на безпеці та ефективності вакцин, з більшою прозорістю та залученням фахівців галузі.

Онлайн-консультації виявила відсутність довіри громадян до безпеки та ефективності вакцин, а також відсутності довіри до органів влади та промисловості. Наприклад, 70% з 8 688 відповідей громадян, більшість з яких були з Франції та подані на 12-тижневу консультацію протягом одного і того ж 24-годинного періоду, вибрали «немає думки» для всіх питань і подали коментарі проти вакцинації. Ці відповіді наводять на думку, що потужні впливові особи значною мірою сприяють формуванню наявних сумнівів щодо викцинації, які фіксуються в ЄС, і Комісія має вирішити це як ключовий пріоритет.

Які наступні шляхи?

Пропозиція Комісії буде обговорюватися Радою з метою її прийняття до кінця 2018 року (було прийнято 7 грудня, ознайомитись можна тут), з негайним набуттям чинності. Після цього, кожні три роки, Комісія буде звітувати про досягнутий прогрес у виконанні Рекомендацій. Крім того, Комісія також підготує звіт «Стан довіри до вакцин у ЄС» для моніторингу ставлення до вакцинації в контексті стану здоров'я в процесі ЄС.
Запитання та відповіді: співробітництво ЄС у сфері хвороб, яким можна запобігти шляхом імунопрофілактики Запитання та відповіді: співробітництво ЄС у сфері хвороб, яким можна запобігти шляхом імунопрофілактики Reviewed by Віктор Ляшко on 17:17:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.