Алегорія доброго і поганого правління

Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала «Глобальну доповідь про здоров’я в містах: справедливі та здоровіші міста в інтересах сталого розвитку". У цьому звіті систематизовано цікаві фактичні дані про те, що поліпшення здоров'я міських мешканців залежить не тільки від зміцнення систем охорони здоров'я, а і від удосконалення міського середовища.


Медицина поза політикою. Частенько доводилось і доводиться чути цей вислів. Чи так це? Маю свою точку зору, але вона не для цієї статті. Однак, точно маю позицію, що «громадське здоров’я» не може бути поза політикою. Просте поєднання слів «громада» та «здоров’я» надає чітке розуміння того, що здоров’я може бути досягнуте (або не втрачене) тільки завдяки узгодженим діям багатьох людей, які повинні працювати разом для досягнення загальної цілі.

Розуміння озвученого заставляє задуматись, як їм працювати разом? Як добровільне об’єднання людей зі спільними інтересами, до якого люди можуть долучитись або вийти за власними побажаннями? Чи все ж таки в рамках організованого управління (державного, регіонального, міського), діяльність якого регулюється законами, які захищають права але не вимагають обов’язків?

Частково відповіді на ці запитання можна знайти в свіженькій «Глобальній доповіді про здоров’я в містах: справедливі та здоровіші міста в інтересах сталого розвитку".

Не відкрию Америку, коли відмічу, що інтерес до міського управління та його впливу на міське життя виникло не вчора й не сьогодні. Наприклад, міська рада Сієни, Італія, замовила серію фресок ще у 1338-1339 роках, щоб наочно показати вплив хорошого і поганого міського управління. Такі собі прототипи бігбордів :) . Художник Амброджио Лоренцетті написав серію з шести фресок під назвою «Алегорія доброго і поганого правління», які часто згадуються в тих випадках, коли необхідно оцінити ефективність управління міським господарством. На одній з фресок художник зобрасив чесноти доброго врядування у вигляді шести величних жіночих фігур: мир, стійкість, розсудливість, великодушність, помірність, справедливість. Погане управління, на окремій фресці, представлено злочинністю, хворобами і посухою.

Після появи фресок Лоренцетті пройшло майже сім століть, і вже сьогодні міські жителі становлять більшість населення світу. За прогнозами аналітиків, передбачається збільшення частки населення світу, яке буде жити в містах, з 54% в 2015 році до 60% в 2030 році і до 66% до 2050 року. Це особливо важливо, якщо врахувати, що до початку XX століття лише кожна десята людина жила в міських умовах. В абсолютному вираженні в період з 2000 по 2014 рік міське населення збільшилося більш ніж на 1 мільярд.


У той же час, більше 880 мільйонів міських мешканців по всьому світі живуть в трущобах. І згідно з тими ж прогнозами, очікується, що число таких мешканців більш ніж подвоїться і досягне двох мільярдів чоловік до 2050 року.

Здорове населення - невід'ємна складова процесу створення економічно конкурентоспроможних міст, які враховують інтереси всіх своїх жителів. Водночас, зростання поширеності неінфекційних захворювань, постійна загроза спалахів інфекційних хвороб і вищий ризик насильства і травм є ключовими проблемами громадського здоров'я в містах.

Але у кожного міста є шанс стати для його мешканця територією можливостей для здоров'я і розвитку. І ми повинні зрозуміти, що не все залежить виключно від сектору охорони здоров’я. Багато чого, але не все! Здоров'я людей в містах значним чином залежить від умов їх життя і роботи, доступності широкого спектра послуг, а також фізичного та соціального середовища.

Коли ми говоримо про міста і здоров’я, то в першу чергу виникає асоціація щодо забрудненого повітря. Це також фактор. Але ми чомусь ігноруємо то факт, що міста вносять свій величезний «внесок» у поведінку людей, що завдає шкоди їх здоров'ю. Наприклад, нерозвинена система міського транспорту і надмірна залежність від автомобілів призводять до збільшення витрат часу на поїздки на роботу і додому, а доступність до здорового харчування обмежена нераціональним міським плануванням і збільшенням тривалості робочого дня і часу, проведеного в дорозі на роботу і додому. У поєднанні із зростанням частки працюючих жінок (пізно повертаються додому і не завжди після цього спроможні готувати) сприяє зміні раціону харчування на користь вживання продуктів швидкого приготування. Взаємодія цих факторів знаходить своє відображення у зростанні показників надлишкової ваги і ожиріння, особливо в містах і, все частіше, - серед міської бідноти.

Одним словом: рекомендую для прочитання «Глобальну доповідь про здоров’я в містах: справедливі та здоровіші міста в інтересах сталого розвитку". Посилання на неї можна знайти в цьому блозі в розділі «Почитай».

P.s.: на фото внизу міська вбиральні в центрі міста Брюге.


Алегорія доброго і поганого правління Алегорія доброго і поганого правління Reviewed by Віктор Ляшко on 14:03:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.