Нові виклики для громадського здоров'я в 21 столітті

Європа, яка входить в третє десятиліття 21 століття, ще ніколи не була здоровішою ніж зараз. Наукові досягнення та нові технології вже значно покращили нашу можливість попереджувати та лікувати хвороби. Але все ж таки є неприємні сигнали про події, які можуть, в подальшому, поставити під загрозу майбутнє людства. В цій статті виконавчий директор Європейської асоціації громадського здоров’я (EUPHA) Dineke Zeegers Paget поділилася своїм захоплюючим поглядом на нові виклики для громадського здоров’я в 21 столітті.

фото з pixabay.com

1) Демографічні зміни в Європі

Перша проблема - демографічні зміни в Європі. Зміна клімату, урбанізація, міграція та старіння населення змінюють нашу демографію зі швидкістю світла. Наприклад, глобальне потепління все більше впливає на міграцію і ми можемо оічкувати переїзду в Північну Європу з економічних підстав (наприклад, через меншу кількість родючих сільськогосподарських земель на півдні). За оцінками, до 2030 року 80% наших громадян будуть проживати в міських районах, а це може мати негативні наслідки для здоров’я, якщо ми не розпочнемо діяти вже сьогодні.

Окрім того, населення Європи швидко старіє, і ми очікуємо, що доля людей у віці 65 років і старше збільшиться до 25% в 2050 році. Люди будуть жити довше, але не обов’язково з гарним здоров’ям і без хвороб, що призведе до збільшення навантаження на системи охорони здоров’я в частині лікування мультиморбідних та хронічних захворювань. Нам потрібно враховувати ці зміни в демографічних даних для пом’якшення їх впливу на здоров’я.

2) Технологічна і цифрова революція

Друга проблема - технологічна і цифрова революція. Переваги технологій в охороні здоров’я очевидні, розвиток медичного обладнання (наприклад, роботизована хірургія) і краща та швидка діагностика (наприклад, генетичне картування) дуже корисні для профілактики і лікування.

З іншого боку, діджиталізація несе й реальний ризик. Наприклад, генетична інформація може використовуватись більш дискримінаційним способом для медичного страхування та запитів на іпотеку. Незважаючи на те, що цифрова революція надала нам доступ до величезної кількості медичної інформації в Інтернеті, якість доступної інформації не завжди відповідає нашим інтересам (фейкові публікації).

Нарешті, технології також призвели і до появи "нових хвороб", таких як ігрова залежність, яка була включена в 11-ту Міжнародну класифікацію хвороб ВООЗ. Ми повинні знати все про переваги і недоліки технологій та оцифрування.

3) Політичний вплив на громадське здоров'я

Третя проблема полягає в політичному впливі на громадське здоров’я, оскільки громадське здоров’я може бути досягнуте тільки шляхом узгоджених дій на всіх рівнях. І для цього потрібна політика. Нам потрібно розуміння політичної системи і ми повинні бути готові працювати з політиками.

Особливо зараз, коли політика дуже швидко змінюється, популізм наростає, і ми бачимо зсув громадської думки щодо цінностей наукових даних. Ми повинні інвестувати в співробітництво і координацію з політиками, щоб наш голос, оснований на доказах, був почутий.

4) Вплив корпоративних інтересів

Четверта проблема - вплив корпоративних інтересів. В епоху глобалізації крупні компанії можуть впливати як на політику, так і на дослідження. Наприклад, Фонд «Світ без диму» позиціонує себе як незалежний фон, але його фінансує Philip Morris International. Іншим прикладом є підтримка багаточислених організацій охорони здоров’я в Іспанії компанією Coca-Cola. Але це не всі приклади (багато таких фактів пов’язані з продовольчою на нафтопереробною галузями), і ми повинні знайти прозорі та корисні для здоров’я населення способи співпраці з промисловістю та бізнесом.

5) Нові етичні проблеми 21 століття

П’ята проблема - нові етичні проблеми, які з’являються в 21 столітті. Право на здоров’я, описане в Конституції Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), що прийнята в 1948 році, включає право на житло, працевлаштування, рівень життя. Але в епоху урбанізації право на доступне житло може бути практично неможливим. В умовах старіння населення потребуватиме обговорення питання права на життя і якості життя, в тому числі про право не жити більше, якщо якість життя погіршується. Нам потрібно щоб юристи і спеціалісти з етики сиділи за одним столом з професіоналами громадського здоров’я і відрито та відверто обговорювали ці питання.

Здається очевидним, що мережа центрів громадського здоров’я повинна адаптуватись до викликів 21 століття. Професіонал громадського здоров’я 21 століття повинен бути розумним, наполегливим і креативним, вміти одночасно бути дипломатом та переговорником. Принцип здоров’я в усіх політиках має впжливе значення і нещодавно опублікований маніфест «Вся політика для здорової Європи» є кроком в правильному напрямку.

Щоб подолати всі труднощі, старі та нові, нам необхідно:
  • покращити співробітництво створюючи розширені альянси в сфері громадського здоров’я і за її межами для донесення нашої ідеї;
  • стати неупередженими, щоб взаємодіяти з ператнерами, включаючи політиків, спільно знаходити рішення, які матимуть гарну підтримку;
  • розповідати переконливі історії, що стосуються проблем громадського здоров'я, таким чином, щоб їх розпочали розуміти люди; і
  • бути прозорими та відвертими відносно потенційних невизначеностей, що пов’язані з доказовою базою.

З трактуванням поняття нове громадське здоров'я в далекому 2003 році можна ознайомитись в цьому блозі перейшовши за посиланням на статтю "Що таке Нове Громадське Здоров'я?"

Нові виклики для громадського здоров'я в 21 столітті Нові виклики для громадського здоров'я в 21 столітті Reviewed by Віктор Ляшко on 08:16:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.