Аптеки в Німеччині

У Німеччині не буває мережевих аптек: власник аптеки зобов'язаний сам в ній працювати і мати профільну освіту (4 роки навчання + рік практики). При цьому він може бути відсутнім на робочому місці лише три місяці на рік і може відкрити не більше трьох філій своєї аптеки (і то, в своєму або сусідньому районі). До речі, вартість важливих ліків майже повністю покривається страховкою. Розповідаємо все про німецькі аптеки.


Уявіть собі ситуацію: прийшов втомлений німець з роботи додому, повечеряв, розболілася голова. Поліз в домашню аптечку за аспірином, а аспірин скінчився. Аптек в Німеччині понад 20 тисяч, є, напевно, і поблизу, але закриваються вони найпізніше о 19 годині. Чергова ж, що працює всю ніч, може виявитися в іншому кінці району, оскільки чергують аптеки за чергою.

Поруч - супермаркет, відкритий допізна. За рогом - цілодобова заправка з широким асортиментом не тільки вуглеводневих товарів. Але аспірину ні в магазині, ні на бензоколонці в Німеччині не купиш. Тільки в аптеці.

Три категорії лікарських препаратів

Усі лікарські препарати діляться тут на три категорії. Перша - це допущені до вільного продажу де завгодно: слабодіючі вітаміни, трав'яні настойки і чаї, лікувальні грязі, пластир від мозолів, солі для ванн, мінеральні добавки типу магнезія, цинку або кальцію, нібито омолоджуючі креми, дезінфікуючі засоби.


Третя категорія - ліки за рецептом. Їх можна отримати тільки в аптеці. Оплачують їх, до слова, не пацієнти, а лікарняні каси (будь-то приватні або контрольовані державою), в яких застраховані практично всі жителі Німеччини.

Ліки, що відпускаються без рецепта лікаря, тобто медикаменти другої категорії, купити можна знову-таки тільки в аптеці. До того ж платити за них треба зі своєї кишені. Виняток становлять діти до 12 років (в деяких випадках до 18) і хронічні хворі - їм лікар має право виписати відповідний рецепт, за яким аптека отримує гроші від лікарняної каси.

Ліки без рецепта в супермаркетах Європи, але не Німеччини

Порядки на цей рахунок в Німеччині значно суворіше, причому не тільки ніж в США, де ібупрофен у величезних пластикових банках стоїть на полицях супермаркетів поряд з йогуртом, але і в багатьох європейських країнах.

У Великобританії та Ірландії, Данії і Норвегії, Португалії та Італії безрецептурні медикаменти можна купити в продовольчих магазинах. У Великобританії, наприклад, близько третини всіх таких ліків продаються у великих супермаркетах, де ціни на них приблизно на чверть нижче, ніж в класичних аптеках.


Спроби домогтися лібералізації ринку безрецептурних медикаментів робилися і в Німеччині. "Аспірин в Aldi, парацетамол в Penny (Aldi і Penny - німецькі мережеві супермаркети)? Це може скоро стати реальністю в Німеччині, - писала 10 років тому газета Welt. - Торговельні мережі збираються конкурувати з аптеками на ринку ліків, що відпускаються без рецепта". А ринок цей величезний - понад 100 мільярдів євро по всьому світу.

З тієї затії, проте, нічого не вийшло, хоча німецькі супермаркети і обіцяли продавати популярний аспірин фірми Bayer та інші болезаспокійливі за цінами на 45 відсотків нижче, ніж в аптеках. Всі спроби домогтися зміни чинного в Німеччині закону про лікарські препарати, що дозволяє тільки аптекам торгувати безрецептурними ліками, виявилися марними.

Статус німецького аптекаря

Аптека в Німеччині - це святе. І професія аптекаря - теж. Щоб отримати диплом і ліцензію, треба вчитися чотири роки, потім ще рік практики і держіспити.

Відкрити свою власну аптеку або викупити ту, що збанкрутіла в Німеччині має право тільки людина, яка має освіту аптекаря і відповідну ліцензію. Перш ніж видати дозвіл, місцева влада прискіпливо перевіряє дотримання цілого ряду вимог: розмір приміщення, наявність обладнаної лабораторії, досить об’ємного складу, окремої кімнати для нічного чергового, довідкової фармакологічної і юридичної літератури ...

Власник нової аптеки до того ж зобов'язаний особисто нею керувати і наймати на роботу тільки продавців, які мають відповідну кваліфікацію. Бути відсутнім у власній аптеці її власнику дозволено не більше трьох місяців на рік. В цей час заміщати його може тільки такий же дипломований аптекар.


У Німеччині, на відміну від багатьох інших країн, до того ж немає мережевих аптек, що належать якомусь одному власнику або фармакологічному концерну. Крім своєї основної аптеки її власник має право мати ще тільки три філії, якими управляють найняті аптекарі, причому розташованих або в тому ж, або в сусідньому районі.

Аргументи аптечного лобі проти вільного продажу ліків

У німецьких аптекарів - сильне лобі, яке ревниво відстоює їхні корпоративні економічні інтереси. На всі спроби конкурентів з числа супермаркетів вийти на ринок безрецептурних медикаментів вони відповідають терміновими судовими позовами.

У бесіді з кореспондентом DW Урсула Зеллерберг (Ursula Sellerberg) з Федерального об'єднання німецьких аптекарських спілок (ABDA) наводить - зі зрозумілих причин - інші аргументи, пояснюючи, чому такі ліки повинні продаватися тільки в аптеках. "Безрецептурні - не означає нешкідливі, - пояснила вона. - Так, наприклад, занадто тривалий і частий прийом болезаспокійливих препаратів може привести до хронічного головного болю. Виникає порочне коло: від такого болю пацієнти приймають все більше таблеток".

Інший приклад, який навела Урсула Зеллерберг, стосується краплей від нежитю: якщо користуватися ними більше семи днів поспіль, то можуть виникнути незворотні зміни слизової оболонки - відчуття постійно закладеного носа. "Ось лише два приклади того, з якими ризиками пов'язано вживання здавалося б безневинних ліків", - заявила вона.

І справді: датські вчені нещодавно з'ясували, що такі широко поширені болезаспокійливі засоби, як ібупрофен і диклофенак можуть мати вкрай небезпечні побічні дії аж до зупинки серця.

МОЗ попереджає ...

З цієї причини і німецькі захисники прав споживачів не підтримують ідею вільного продажу аспірину або парацетамолу - нехай в супермаркетах і на заправках вони коштували б помітно дешевше, ніж в аптеці.

Ми, звичайно, не в захваті від явно завищених аптечних цін, - сказала кореспонденту DW Регіна Берендт (Regina Behrendt) з Товариства захисту прав споживачів федеральної землі Північний Рейн - Вестфалія. - Але якщо на одній шальці терезів - ціна, яку змушені платити покупці , а на іншій - ризик для їх здоров'я, то ми вважаємо пріоритетом друге ".

Такої ж точки зору дотримуються і в Міністерстві охорони здоров'я Німеччини. Тому на будь-який, в тому числі і безрецептурний медикамент з можливим побічним ефектом ставиться спеціальне маркування "apothekenpflichtig". Тобто він допускається до продажу тільки в аптеці, яка зобов'язана надати покупцеві кваліфіковану консультацію.

Кілька років тому німецькі суди заборонили навіть самим аптекарям виставляти такі медикаменти в торгових залах на полицях самообслуговування. "Лікарські препарати - це товар особливого виду і підлягає передачі покупцю кваліфікованою особою", - йдеться, наприклад, в рішенні адміністративного суду Ахена.

Оригінал

Аптеки в Німеччині Аптеки в Німеччині Reviewed by Віктор Ляшко on 15:42:00 Rating: 5

Немає коментарів:

На платформі Blogger.